Poradňa detského psychológa

1,435 otázok

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • masturbácia u detí

  , Autor: odbornik2

  Chcela by som sa opýtať ohľadom masturbácie u detí. Mám 3,5 ročného syna a odkedy začal chodiť do škôlky si začal šúchať penis a to tak že si ľahne na brucho a šúcha sa o posteľ. Keď som sa ho pýtala kde to videl povedal mi, že to videl v škôlke,že to robil jeden chlapček. Neviem ako to riešiť, zdá sa mi, že to robí častejšie ako predtým najmä ráno keď sa zobudí a cez obed keď má ísť spať aj večer pri televízii. Hovorila som o tomtom probléme aj s detskou doktorkou ona mi povedala, že sa mám obrátiť na odborníka - psychológa. Môže to súvisieť aj s tým, že sa nám narodila v lete dcérka a on je s toho vykoľajený a nervózny a chce na seba upozorniť?Čo mám robiť ako sa k nemu správať?

  Odpovedá:

  Masturbácia v detskom veku je prirodzenou súčasťou vývinu. Dieťa sa zoznamuje so svojím telom a zvyčajne náhodne príde na to, že určité dotyky mu spôsobujú príjemné pocity a viac alebo menej ich začne vyhľadávať. Niekedy ale deti masturbujú vo zvýšenej miere vtedy, ak sú počas určitého obdobia vo zvýšenom strese, napätí a masturbácia ich napätia zbavuje, pomáha im ho uvoľniť.
  Pokúste sa zaradiť do denného programu viac aktivít, počas ktorých by si váš syn mohol "vybiť" telesné napätie - nejaké športové aktivity ako bicyklovanie, plávanie, naháňačky s kamarátmi a podobne. Avšak je dobré vedieť, že ak dieťa masturbuje nie preto, že je preťažené, zvýšená športová alebo relaxačná aktivita situáciu zrejme výraznejšie neovplyvní.
  Nie je vhodné dieťa za masturbáciu hrešiť, napomínať, zosmiešňovať a podobne; ak ale masturbuje za nevhodných okolností, malo by vedieť, že môže ísť do svojej izby a robiť to v súkromí.