Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • kreslenie

    Dobrý deň !
    Môj syn bude mať v decembri 6r. Odmieta kresliť doma aj v škôlke.Nevieme zistiť či vôbec vie nakresliť napr. postavu, neskúsi to a odpovie, že nevie. Vlani nakreslil v škôlke "postavu". Ak aj niečo nakreslí tak sú to krúžky, štvorčeky, čísla....Ako ho prinútiť ku kresleniu, keďže sa blíži zápis do školy a kreslenie ho vôbec nebaví. Najviac ho bavia čísla, hudba.
    Iné problémy s ním nie sú, napriek tomu, že chodíme na logopédiu.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Začnite s ním takmer denne cvičiť. Rozhýbanie kĺbov na rukách je pre rozvoj jemnej motoriky alebo grafomotiriky, ktorá je dôležitá pri kreslení a písaní, veľmi podstatné. Pohyb sa týka všetkých kĺbov na oboch rukách. Začína sa od ramenného, potom sa prejde k lakťu, zápästiu a prstom. Najmä kräživé pohyby na všetky možné strany, striedanie krúživách pohybov, od veľkých pohybov celou rokou po maličké pohyby prstov...
    Kresliť by mal hlavne na veľké papiere a veľkými pohybmi, na celú tú veľkú plochu. Postupne by sa mal papier zmenšovať - môžete mu napríklad po mesiaci kreslenia na veľký formát dať na výber, či chce veľký alebo menší papier...
    Môžete spolu kresliť nejaké plagáty na výzdobu izby alebo celého bytu - on môže robiť veľké pohyby a kresby, vy môžete robiť drobné detaily alebo orámovanie... Fantázii sa medze nekladú.
    Podrobnejšie by vám vedeli poradiť v centrách pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie.