Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • vzdor

    Dobrý deň, mám 20 mesačneho syna, nežijeme s otcom od narodenia. pred dvoma mesiacmi sme mali sud o maleho. jeho otec ho ma tri krat do týždna od 9 do 19 hod, odkedy ho začal bravať malý mava nočné mory alebo ako to nazvať, kriči zo sna, nechce isť do postielky aj pol hod je na mne zavesený. nedovolí mi aby som ho prebalila, prezliekla, to ,može iba moja mama, bývame spolu. vždy sme ho spoločne kúpali mal radosť, tešil sa z vody. zrazu ani za svet okupať len čo zbada vaničku začne vyvadzať hrozne plače až je modrý, driape sa z vane von ani nožičky nechce namočiť. trva to už mesiac. neviem čo s nim robia, nepovie mi pravdu. mne tvrdí že nemá žiadny problem s vodou že s nim chodia na kupaliska, čo som razne zakazala, no zbytočne, čo mám robiť ako postupovať pri kupani aby som mu neubližila kedže neviem čo sa s ním deje aj s tým prebalovaním a prezliekaním. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Zatiaľ ho skúste len "umývať" vlhkým uterákom alebo nejakou hubkou, prípadne ho nekúpte každý deň, ale striedajte "uterákové" umývanie a kúpanie.

    Keďže ale popisujete, že problémy má syn "na viacerých frontoch", možno by bolo vhodné obrátiť sa na detskú lekárku alebo na súdnoznaleckú psychologičku, aby posúdila, či je to spôsobené zmenou v živote dieťaťa, zmenou starostlivosti alebo niečím iným.

    Prípadne by ste sa mali rozprávať s otcom dieťaťa o tom, či neupraviť stretávanie s dieťaťom tak, aby sa ťažkosti upravili a postupne predlžovať stretávanie s otcom do tej miery, ako je určené súdom.