Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Vaha

    Dobrý deň syn má 3t narodil sa z váhou 3190g,ale keďže mal silnú zltacku nám schudol.Pustili nas po 5dnich domov.Syn je na um.Kym sme nešli na prvú poradňu som sa snažila kojit,žiaľ drobec nám ešte schudol tak som kojenie nechala a je už čisto na um.Dnes sme mali poradňu po 3t a moja pedi ma zajazdila,že veľa pribral.Je 3900g veľa na 3t bábo?dakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň prajem! Prvé týždne je ideálne, ak dieťa priberá cca 200g/týždeň. Ak je dieťa dojčené, vieme tolerovať pomerne široké okno, podľa toho, ako si dieťa močí a progreduje psycho-motoricky, v princípe od 125g/týždeň až po kľudne aj 350-400g/týždeň - za podmienok, že je dieťa spokojné, nemá výrazné vracanie, či koliky, či striekavé stlice. Avšak deti na umelom mlieku by nemali byť zbytočne "prejedané" pretože, umelé mlieko nemá taký účinok na metabolizmus ako materské mlieko. Takže u nedojčených detí je tých 200-250g/týždeň akurát. Viac už nie je zrovna super, najmä, akby ten trend pokračoval a dieťa by bolo zbytočne veľké. Nie je ľahké v tomto manévrovať, vždy záleží aj od dieťaťa, ako si pýta, a keď si schudol, tak to chcel pravdepodobne dobehnúť a možno bol "pahltný". No je fajn tu ustáliť okolo tých 200g/týždeň. Nenavyšovať príliš rýchlo jednotlivé dávky a z môjho pohľadu je 180ml najvyššia dávka - neodporúčam zarábať viac ani väčším deťom... Takže neberte to tragicky, pribrali ste dosť, ale viete sa ustáliť. Držím palce. S pozdravom doki Katka