ROTAVÍRUSY: Aká je prevencia a liečba?

Andrea Mániková | 23. Oct 2018
ROTAVÍRUSY: Aká je prevencia a liečba?

Každý rodič sa snaží chrániť svoje dieťa. Čím je drobec menší, tým viac ochrany potrebuje. Nebezpečné rotavírusy najviac ohrozujú malé deti, no ani tie staršie, či dokonca dospelí nie sú pred nimi v bezpečí.

Spravidla, čím je dieťa mladšie, tým máva rotavírusová infekcia závažnejší priebeh. Tejto nebezpečnej infekcii však môžete dať bezbolestné STOP.

Čo sú rotavírusy?

Rotavírusy sú veľmi odolné vírusy a ochorenie spôsobujú počas celého roka, ale chladnejšie počasie predstavuje vhodnejšie podmienky pre ich množenie a prenos. Patria medzi najčastejších pôvodcov akútnej gastroenteritídy u detí do 5 rokov.

Infikovanie sa prejavuje častou a vodnatou hnačkou, dehydratáciou, v niektorých prípadoch i hroziacim rozvratom vnútorného prostredia. Štatistiky uvádzajú, že až 80 % detí medzi 6. – 10. mesiacom veku môže byť infikovaných týmto vírusom.

Aj napriek súčasnému trendu podpory prevencie, ročne celosvetovo kvôli rotavírusom umiera (predovšetkým v rozvojových krajinách) viac ako 230 detí mladších ako 5 rokov, viac ako 87 000 je hospitalizovaných a viac ako 700 000 detí v tomto veku býva ročne ambulantne ošetrených.  

Kde číhajú rotavírusy?

V prevencii rotavírusových infekcií neplatí pravidlo čistoty! Ide o vírus, ktorý prekoná hygienické opatrenia zo strany matky či nemocničného personálu. Preto je každý povrch, s ktorým dieťa prichádza do kontaktu, preň potenciálne nebezpečný.

Aj maličké množstvo vírusov na povrchu hračiek, kľučiek dverí či dokonca na prebaľovacom pulte vo verejných priestoroch môže predstavovať riziko. Na povrchu predmetov môže vírus prežívať i 10 dní. Rotavírus je taký odolný, že prežije nielen podmienky vonkajšieho prostredia, ale aj kyslé prostredie žalúdka. Prenáša sa špinavými rukami, ale aj vzduchom.

K príznakom rotavírusovej infekcie patria:

 • prudký nástup ochorenia (do 48 hodín)
 • horúčka
 • zapáchajúca vodnatá stolica (až 20-krát za deň)
 • vracanie
 • bolesti brucha alebo kŕče

rotavírus
Ďalšie možné komplikácie počas rotavírusovej infekcie sú:

 • rýchla dehydratácia, ktorá môže viesť k poškodeniu obličiek či mozgu
 • nutnosť prijatia do nemocnice
 • intolerancia laktózy
 • pretrvávajúce hnačky
 • anémia
 • celkové neprospievanie dieťatka

Priebeh, diagnostika a liečba rotavírusovej infekcie

Dôležité je mať na pamäti, že pri tejto infekcii nejde iba o zažívacie ťažkosti, ale o skutočne nebezpečnú hnačku, čo dokáže premeniť dieťa na bezvládny uzlíček, ktorý v priebehu niekoľkých hodín s vysokými teplotami, zapáchajúcou hnačkou i vracaním putuje do nemocnice. Infekcia sa teda prejavuje od vracania a vodnatej hnačky až po závažný zápal tenkého čreva, ktorý je sprevádzaný život ohrozujúcou stratou tekutín.

Okrem toho sa často vyskytujú bolesti brucha a horúčka. Vracanie a horúčka ustupujú v priebehu 2 – 3 dní, kým hnačka pretrváva 5 – 8 dní. Prvá infekcia rotavírusom je obyčajne najzávažnejšia, pričom nasledujúce infekcie vyvolávajú čoraz miernejšie príznaky. Organizmus malého dieťaťa sa bráni a odmieta prijímať akékoľvek látky.

V takomto prípade hrozí dehydratácia organizmu a telíčko môže stratiť životne dôležité množstvo tekutín. Je nevyhnutné vyhľadať lekára, ktorý môže stav posúdiť ako vážny a nariadiť hospitalizáciu. Celkový klinický obraz ochorenia sa vyvíja v závislosti od stavu imunitného systému, veku, stavu výživy, ale aj od infekčnej dávky vyvolávajúceho kmeňa rotavírusov a iných faktorov.

!Ak dieťaťu prudko stúpne horúčka, má triašku, alebo je veľmi malátne, urýchlene vyhľadajte lekársku pomoc!

Diagnostika je možná len preukázaním vírusov v stolici. Stačí bežná vzorka zo stolice, z ktorej sa stanovuje dôkaz antigénu rotavírusu v stolici. Bežne sa laboratórne potvrdenie nevykonáva, lebo nemá vplyv na liečbu. 

Cielená liečba neexistuje, pretože ide o vírus, ktorý na antibiotiká nereaguje, zmierňujú sa len príznaky ochorenia. Dieťa potrebuje pokoj na lôžku, znižovanie horúčky, prísnu diétu a maximálnu možnú rehydratáciu.

Viete, ako dať rotavírusovej infekcii stopku?

Stále zostáva najlepšou a najúčinnejšou prevenciou aktívna imunizácia – teda očkovanie. Ide o odporúčanie WHO i odborných európskych spoločností pediatrov, pediatrických infektológov a gastroenterológov.

Dobrou správou pre rodičov je, že toto očkovanie je bezbolestné, vakcína sa nepichá, ale podáva vo forme kvapiek priamo do úst dieťatka v dvoch alebo troch dávkach, podľa druhu použitej vakcíny. Neznamená to, že drobec nikdy rotavírusovú infekciu nedostane, ale po kompletnom očkovaní je na 100 % chránený pred závažnou rotavírusovou hnačkou vyžadujúcu hospitalizáciu.  

Dôležité však je informovať sa ohľadne očkovania u pediatra včas, pretože jeho realizácia je možná len do dovŕšenia 24 týždňov veku dieťaťa. Ak sa rodičia rozhodnú svoje dieťa preventívne ochrániť, môžu prostredníctvom zdravotnej poisťovne využiť tzv. kvartálne prefinancovanie vakcíny, za vakcínu tak zaplatia iba 8 € a ušetria približne 77 €. 

Čo je dobré vedieť o rotavírusoch?

 • Rotavírusy sa prenášajú hlavne orálno-fekálnou cestou, napríklad kontaminovanou potravou, vodou, náhodným dotykom, prostredníctvom špinavých rúk..., ale môžu sa šíriť aj vzduchom.
 • Infekcia môže prebiehať závažne, často býva spojená s dehydratáciou, vyžadujúcou  hospitalizáciu.
 • Rotavírus poškodzuje tenké črevo, kde prebieha hlavné vstrebávanie dôležitých látok a živín.
 • Zotavenie z rotavírusovej infekcie môže prebiehať aj niekoľko týždňov.
 • Najrizikovejšou skupinou sú deti do jedného roku, ktoré už nie sú chránené protilátkami z materského mlieka, alebo deti s oslabenou imunitou a poruchami imunitného systému, deti predčasne narodené či s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Až 90 ℅ postihnutých týmto vírusom tvoria deti do troch rokov.
 • Účinnou zbraňou v prevencii je včasné očkovanie, ktorým sa dá vyhnúť zbytočnej traumatizácii  dieťaťa ochorením. Očkovacia látka sa nepichá, ale podáva perorálne (cez ústa) malou striekačkou. Pred podaním vakcíny alebo po nej môže dojča dostať ľubovoľnú potravu alebo nápoj, vrátane materského mlieka.
 • Očkovanie sa môže začať už od 6 týždňov veku dieťaťa. Ak sa rodičia chcú vyhnuť častejším návštevám zdravotníckeho zariadenia, očkovanie proti rotavírusovým hnačkám je možné spojiť s podaním  I. a II. dávky povinného očkovania proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, žltačke typu B, detskej obrne a infekciám spôsobených  baktériou Haemophilus influenzae typu B.
 • Interval medzi dvoma dávkami by mal byť 4 týždne a celé očkovanie by sa malo ukončiť do dovŕšenia 24 týždňov veku dieťaťa. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: