Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Prikrmy

    , Autor: Viktoria1

    Dobry den,Pani doktorka dcerka ma 4 mesiace mala ich 22.3. Vcera sme mali vysetrenie a pani doktorka nam povedala ze mozeme zacat s prikrmmy a ze mozme skusit presnidavky kludne aj ovocim tak som jej dala jablčkovu vobec to neodmietla ziedla toho dost????a vyzerala spokojno hned aj zaspinkala …
    Dnes chcem zasa skusit mrkvičku je to dobry postup?
    Lebo znama ma isla ukamenovat ze som to spravila uplne zle ze nemozem jej davat ovocie to sa dava ked ma dieta rok lebo su to alergeny a ze sa stalo ze dieta konkretne s jablka napuchlo a skoncilo v nemocnici ????tak neviem co si mam o tom mysliet …
    Tak sa chcem spytat na postup a ci to robim spravne ?
    Dakujem pekne

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Zavádzanie príkrmov je celkom dlhá téma, na ktorú tu nemám priestor. V knižke "Pediatria pre zvedavých rodičov" je celá jedna kapitola venovaná zavádzaniu príkrmov a myslím, že je to tam pekne zrozumiteľne zhrnuté. Môžte si to pozrieť taktiež tu:
    https://vasaokidoki.sk/category/prikrmy/
    a vypočuť si to všetko môžte tu:
    https://open.spotify.com/episode/0wMYXIY0hxPK4NoqOYnW3D?go=1&sp_cid=f0c61e12bd09e9da02062d98c995d4e5&utm_source=embed_player_p&utm_medium=desktop&nd=1&dlsi=4189dbf4f3bf4194
    Prezentácia, v ktorej je všetko zhrnuté v bodoch:
    https://docs.google.com/presentation/d/1DIzyUcHugao2z5nXoUOUhFMXMrE8AV8F/edit#slide=id.p1
    Avšak úplne v skratke - prvý sa dáva obed - zelninovo-mäsový príkrm. Keď Vám z obeda dieťa zje už peknú porciu 100-120ml a viac, môžte skúsiť desiatu - ovocný príkrm.
    Potom pridáte na večeru alebo na olovrant obilnú kašu alebo na olovrant to môže byť aj jogurt. Potom zase neskôr pridáte raňajky a nakoniec to posledné, čo ešte nedávate. Je to všetko veľmi individuálne, netreba sa ponáhľať, riadiť sa dieťatkom, postupne pridávať nové a nové potraviny a následne ich rôzne kombinovať.
    Najdôležitejšia je kvalita používaných surovín a príkrmy sa do roka nemajú soliť ani sladiť.
    S pozdravom doki Katka