Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Menej papa

    Dobry deň, mam 10 tyždnove babätko a do teraz mi papala kludne aj 185, nedavam kazde 3 hodiny ale kedy si pyta tak nam poradil nas pediater lebo je predčastne narodená aby viacej pribrala…tak teraz papa kedy si pyta to je niekedy kazde 2 hodiny niekedy aj kazdu hodinu a niekedy aj pol hodinu … dokrmujem ju UM ale to len pripad nudze ked ja nemam MM lebo stale papa …a posledne 2 tyzdne asi ….spapa 30ml potom za hodinu 20ml potom za 2 hodiny spapa 100ml tak po menej zacala papat a ked jej dam este nech papa tak ju napne a zacne plakat …
    A este jedna orazka mava stale štikutku s coho to moze byt ma ju po kazdom papani ?
    Dakujem pekny den prajem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Ťažko sa mi odpovedá na Vašu otázku, keďže neviem, či dojčíte alebo dávate MM z fľaše? Také rôzne dávky? Alebo si dieťatko zakaždým vážite pred a po papaní? (toto vo všeobecnosti neodporúčam, lebo môžte byť zbytočne z toho nervózna - ako sa Vám to práve deje a taktiež nie je to úplne presné). Ono sú to všetko veľmi dôležité doplňujúce informácie. Každopádne, ak štikúta, s najväčšou pravdepodobnosťou to je preto, že má plné brucho/je prejedená. Taktiež, ak Vám vracká, opakovane, hneď po jedle, s veľkou pravdepodobnosťou je to preto, že má proste plné brucho. Ono nie každé zaplakanie bábätka znamená, že potrebuje jesť - dojčiť sa. Niekedy potrebuje práveže odgrgnúť, polohovať na tigríka, či iné. Také časté dojčenie môže byť v prvé dni a týždne života, ale u skoro trojmesačného bábätka už by nemalo byť to dojčenie/jedenie po 15-20 minútach. A tiež nie je účel, aby dieťa veľa jedlo a veľa priberalo. My potrebujeme, aby nám dieťa rástlo predovšetkým do dĺžky, aby malo dostatok pomočených plienok, postupovalo psycho-motoricky a, áno, aby priberalo - no pri tej váhe a týždennom prírastku máme pomerne veľkú vôľu, čo je a, čo už nie je dostačujúce. Vaše ťažkosti treba predovetkým korelovať s prospievaním bábätka a taktiež, ako som písala je dosť zásadné, ako sa bábätko kŕmi. Takže, akby ste si chcela o tom porozprávať, môžte si objednať videkonzultáciu na www.vasaokidoki.sk alebo sa o tom porozoprávajte s Vaším pediatrom na najbližšej poradni. S pozdravom doki Katka