Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Kolko mliecka

    Dobry den,mam mesacneho chlapceka. Presne dnes ma mesiac. Vazi 5 kg. Je to papkac velky. Len mal trosku peoblem s blvkanim ale nic hrozne. Kojim materskym ale aj dokrmujem umelym. Kolko ml by mal priblizne prosim zjest pri jednom jedeni dokopy? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Nuž, keďže je dojčený, tak sa veľmi ťažko určí, koľko vlastne zje. No takéto dieťa môže jesť na dávku od 80-120ml, niektoré si vypíjajú od matky 60ml a pýtajú si častejšie. Nedá sa to vôbec takto vyčísliť. U takto malých detí je zásadné, či močia dostatočne (6-8 plienok), či majú relatívne stálu stolicu, v úplne ideálnom prípade praženičkovú a, že si rastú do dĺžky a priberajú za týždeň aspoň 150g. U dojčených detí je prípustných aj menej, ak je močenie dostačujúce a všetky ďalšie známky propsievania dieťaťa sú v poriadku. No to si už posudzuje pediater, ktorý sa o dieťa stará, má v ruke rastové krivky a vidí ako dieťa progreduje psychomotoricky. Toľko moja odpoveď. S pozdravom doki Katka