Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Dýchanie

    Dobrý deň..
    Chcem sa spýtať na dýchanie u syna..ma 4 mesiace a od cca narodenia mu pri dýchanie chrci..asi v nose..ale keď spi alebo pije je dýchanie v poriadku
    Je to normálne?...
    Na poradni pri počúvaní sa pani doktorka nevyjadrila že by bol chorý..
    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Stáva sa, že bábätká zvyknú akoby chrčať alebo chrapkať z nosa. Najčastejšie to býva pri mikroskopickom - nepostrehnuteľnom refluxe, kedy je sliznica nosa drážedená obahom žalúdka, a preto dieťa chrapká. Možno pomôže morská voda do nošteka, na preplach a následne podľa potreby poodsávať. Niekedy stačí ten preplach - ono to akoby zleje to, čo dráždi nos a chrápkanie prestane. No hlavne, ak pekne spí, vládze s dojčiť/papať a nemá iné ťažkosti, nertreba si z toho robiť ťažkú hlavu. Najmä, ak viete, že posluchovo je všetko v poriadku. S pozdravom doki K.