Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
473 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.   

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
  • Očkovanie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň prosím vás zaockuju mi syna(4,5r)proti osýpkam keď má sople a kašle?

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! To závisí od lekára. Niektorý lekár zaočkuje, niektorý preferuje, aby bolo dieťa fit. To je vždy na zvážení ošetrujúceho a očkujúceho lekára, ktorý si dieťa pred očkovaním vyšetrí a následne sa rozhodne, či očkuje alebo nie. No v princípe, kým dieťa nemá horúčku, môže by očkované. S pozdravom doki Katka

Podobné otázky

  • Sumamed forte

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pani doktorka, škôlkar mal nejaký vírus (horúčka, sopeľ, opuchnuté oči - potom červené zapálené spojivky), crp mal hraničné 25-26, o deň už 30 a tak pani pediatrička dala sumamed forte, mal ho 6 dní. Do nošteka morská, nasivin a uniflox 7 dní, do očí mal sulphacetamid kvapky a na noc masť Tobrex - to som dávala cca 5 dní (2 dni kým zabral a ešte o 3 dni dlhšie - podľa odporúčania pani doktorky). Medzitým mal ku tomuto teda ešte tie ATB sumamed. Plus samozrejme Kaloba kvapky, Fenistil kvapky, Imunoglukán Acute - všetko postupne vysadené. Ale soplík stále aj pár dní po tomto všetkom má, už mu ale dávam len morskú do nosa zo 2 x denne… ale včera (to je už takmer týždeň po ATB a asi 10 dní po Tobrexe do očí…) vravel že mu trochu slzia oči, dnes zase, a jedno oko - spojivku - má trošku červenšiu.. moja otázka teda znie : môže sa ten zápal očí “vrátiť” ? Alebo sú to skôr nejaké “dozvuky”? Alebo niečo nové/iné?
    Mám to nejako riešiť - s pani doktorkou, alebo počkať? Je doma, do kolektívu ho, samozrejme, teraz nedávame.
    A ešte otázka č.2, má byť očkovaný (preočkovanie) ale kvôli chorobe sme to odložili - koľko odporúčate po takejto chorobe počkať? Vďaka za odpoveď!

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Podľa toho, čo píšete, môže mať tie oči zapálené z alergie. Takže skúste zvážiť použitie kvapiek do očí proti alergií - voľnopredajný je Livostin do očí. Akby to nestačilo, bude Vám už musieť pani doktorka predpísať nejaké lokálne antihistaminikum do očí. Alebo choďte očnej - tá bude hneď vdieť, či je to alergická konjuktivitída alebo infekčná. Čo sa týka očkovania po chorobe - osobne odporúčam dva týždne zdravé dieťa, a potom očkovať. S pozdravom doki Katka

  • Prevenar - pneumokoky

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň pani doktorka. Na úvod len že sme doma vyslovene pro-vaxeri :-)

    Deti sa očkujú vakcínami Prevenar (myslím že momentálne 13) - ako je možné že aj tak niekoľkokrát za rok im pri chorobe zo steru vyjde pozitívny nález : masívne pomnožené pľúcne streptokoky & zlatý stafylokok? Ide tak ako pri iných vakcínach o to že nakaziť sa síce môžu ale nehrozí závažný priebeh? Ako to je napr pri chrípke/covid,….. ? Alebo sú detičky očkované len proti určitým (invazívnym) kmeňom a všetky ostatné ich v kolektíve naďalej “veselo ohrozujú”?

    Tiež keby ste prosím mohli vysvetliť, či su budujú voči týmto záležitostiam imunitu… a kedy je potrebné/vhodné to už pokryť ATB liečbou…
    Posledná podotázka - existuje niečo ako že v nich tento bacil “drieme” a pri oslabení organizmu “prepukne”? Alebo to je len o mixe/náloži ktoré si donesú z kolektívu…

    Vďaka za Vaše odpovede. Všetko dobré želajú Vaši čitatelia :-)

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Skúsim po poriadku, akby som niečo vynechala/zabudla/zodpovedala pre Vás nedostatočne, môžme si pokecať cestu videokonzultácie.
    https://services.bookio.com/oki-doki/widget
    Stafylococcus aureus je pre mnohých ľudí bežnou flórou nosa, nikdy im nespôsobí žiadnu chorobu, len ho tam proste majú. Osobne, ak aj výjde vo výtere nosa, nevenujem mu takmer žiadnu pozornosť - len vo výnimočných prípadoch, no určite nie v prípade bežného detského sopľa.
    Čo sa týka pneumokokov - je to kapitola sama o sebe. Jednak deti sú očkované proti najinvazívnejším kmeňom - tým, čo robia najviac problémov. Lenže pneumokok má veľa zbraní, a keď vidí, že touto cestou nám nespôsobí problém - nájde si inú cestu - vytvorí si dáku "novú zbraň" - zmení si genofond - a už je z neho "iný druh" pneumokoka, na ktorý nie sme očkovaní. Takže očkovanie chráni proti konkrétnym kmeňom. Ak nás nakazí trošku pozmenený pneumokok, teória je taká, že by sme mali danú infekciu zvládnuť ľahšie, ako keby nemáme žiadne očkovane. No môže sa stať, že nám nejaký "superkmeň" spôsobí ťažšiu infekciu - zápal stredného ucha, zápal pľúc, či zápal prínosových dutín.
    Takže, aj keď sú deti očkované, môžu mať v nose pneumokoka. Ale ten nález sám o sebe nie je dôvodom na liečbu antibiotikami.
    Antibiotikami sa liečia infekcie, pri ktorých je zvýšené CRP.
    Len výnimočne sa ordinujú antibotiká pri nízkom CRP - ak tak určí lekár, na základe klinického nálezu u pacienta alebo napríklad nálezu ORL.
    Imunitu si deti zlepšujú každou prekonanou infekciou. Podľa závažnosti infekcií a priebehov sa tým pediater zaoberá viac alebo menej, prosím tu si prečítajte článok:
    https://vasaokidoki.sk/casto-chore-dieta/
    Bacil, ktorý drieme - v princípe, áno - môže tak byť, ak má dieťa zväčšenú nosovú mandľu, napríklad - že tá je sídlom dákej baktérie, ktorá pri takmer každej vírusovej ifnekcií (oslabenie organizmu), zaúraduje a spôsobí vážnejší priebeh ochorenia, ktoré by inak ostalo len pri bežnom sopľo-kašli.
    Nuž tak nejako.
    S pozdravom doki Katka

  • Prekonaný kovid

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, dcéra (5 r) prekonala minulý týždeň kovid. Mala teploty cez 39, zvracala. Teplota postupne klesala, trvalo to cca 3 dni, už 4 dni je fit.
    1. Dcéra užíva Broncho Vaxom, minulý mesiac sme dávali 10 dní (od 14teho), včera mala opäť začať 10 dňovú kúru. Môžem ho prosím Vás už po kovide nasadiť, alebo treba počkať?
    2. Koľko po kovide je možné očkovať MMR (ešte nemá preočkovanie z dôvodu častej chorobnosti).
    3. Koľko po kovide môžeme očkovať záškrt, tetanus, .... (preočkovanie v 6. rokoch).
    Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Čo sa týka očkovania, vo všeobecnosti platí, že, ak dieťa nemá príznaky akútneho ochorenia, môže byť očkované. Potom to už záleží od konkrétneho pediatra. Ja osobne očkujem živou vakcínou (MMR), ak je dieťa zdravé 2 týždne. Neživou (tetraxim - tetanus, záškrt, čierny kašeľ, polio), keď sú zdravé aspoň týždeň. Ale to je len môj prístup. V princípe by to inému pediatrovi mohlo pripadať príliš úzkostné :) Lebo, ako som písala, keď dieťa nejaví známky akúteho ochorenia, nie je dôvod neočkovať - ak je očkovanie potrebné. Čo sa týka Bronchovaxomu, môžte normálne pokračovať v schéme, ktorú ste začali - čiže, áno, podajte, ako bol pôvodný plán. Prebiehajúce infekcie nemajú vplyv na užívanie, či účinnosť Bronchovaxomu. S pozdravom doki K.