Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Vyšetrenie moču

    Dobrý den, mám 5mesačné bábätko a na poradňu sme mali doniesť vzorku moču. Výsledky moču už máme, avsak znepokojujú ma ich hodnoty. Mohli by ste mi ich objasniť? Naša pediatricka nám povedala, ze ak budu výsledky zlé, tak nám zavolá. Glukóza hraničná, bielkoviny hranicne, Leukocyty-51, Epit.ine ako ploche-13, Epitelie renalne -12, Kryštály -29, Hlienove vlakna - 5. Malá je hravá, neevidujem, ze by ju nieco bolelo, teplotu nema a papať jej tiez chutí. Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Akby boli Vaše výsledky znepokojujúce, Vaša pediatrička by s tým určite niečo robila. Ak Vás neupozornila na nič, tak je všetko v najlepšom poriadku. Ja sa k tomu vyjadriť úplne správne neviem, keďže neviem spamäti všetky čísla a hodnoty a normové rozmedzia. Každopádne hraničná glukóza a bielkoviny - ešte som sa nestretla s takým výsledkom v moci, väčšinou býva tento údaj na +, jeden alebo viac. Kryštály by v moči byť nemuseli, no, ak dávate dlhodobejšie dieťatu vitamín C v kvapkách, môže to byť z toho. Každpádne, vitamín C sa vo všeobecnsoti nemá podávať dlhodobo, len krátko v akútnom infekte. Taktiež, čo je vcelku zásadné, ako ste odobrali moč? Malis te nalepený sáčok alebo ste "číhali na moč"? Ako rýchlo sa moč dostal k lekárovi a od lekára do labáku? Všetky tieto parametre sú veľmi dôležité, najmä vzhľaodm k relevantnosti výsledku. Ak je zlý odber, bude falošne zlý výsledok moča. Ak dieťa nemá žiadne ťažkosti a má hraničný alebo aj zlý výsledok, treba vyšetrenie opakovať po správnom odbere moča:
    https://vasaokidoki.sk/infekcie-mocovych-ciest/
    Z toho všetkého vyplýva, že si nemyslím, že máte mať obavy. No, ak ich máte, najjednoduchšie bude urobiť opäť vyšetrenie moča - po tom, ako bude správne odobratý a urýchlene zanesený pediatrovi. A úplne stačí orientačné vyšetrenie na ambulancii a len v prípade opakovane zlých hodnôt, odoslanie do laboratória. S pozdravom doki Katka