Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Nádcha a kašel

    , Autor: fr23

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako pomôcť 11m dieťatu pri silnej nádche a vlhkom kašli. Vodnatý výtok z nosa a vlhký kašel. Na kašel nám poradili stoptussin a na dutiny a výtok z nosa fenistil, ktorý nám bol predpísaný pri predchádzajúcej nádche. Dieťa je zatial bez teploty. Aký máte názor na podávanie fenistilu pri nealergickej nádche? A je nutné odsávať nos aj keď je výtok z nosa vodnatý? Lebo odsávanie je u nás naozaj boj.

    Ďakujem za odpoveď.
    Pekný deň

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Pri sopli je najzásadnješia hygiena nosa - morskú vodu opakovane a následne odsávať - opakvoane v priebehu dňa podľa potreby - ak má sopeľ, treba ho odsávať. Kašeľ má s veľkou pravdepodobnosťou z toho sopľa. Takže hlavná je tá hygiena nosa. Fenistil zvyknem odporúčať až keď trvá sopeľ dlhšie, príp. dieťa chrápe alebo väčšie už udáva, že má upchatý nos. Na spánok dajte zvýšenú polohu, opakovane vetrať a taktiež môžte na noc prevesiť mokrú vyžmýkanú plienku cez postieľku. S pozdravom doki Katka