Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Zápal hrdla a veľká unava

    , Autor: GabiKrki

    Dobrý deň pani doktorka, minuly týždeň sme ochoreli cela rodina (najprv manžel, potom ja a posledná dcérka -11 mes.). Manžel mal horucky okolo 39, ja som mala horucky len okolo 38 ale aj som zvracala a dcérka mala horucky stále okolo 38,5 cca 3 dni. Na 4-ty deň sme počuli, že nemá hlas v poriadku, tak sme šli v piatok k doktorke. Predpísala nám atb Sumamed, pretoze jej videla chytene hrdlo. Okrem hrdla však má aj suchý kašeľ. Horucky už od piatku nema. Sumamed užíva raz denne od piatku + isoprinosine sirup 3x denne a snažíme sa jej dávať aj Stoptussin na kašeľ (max 1x denne pretože odmieta čokoľvek do úst). Doktorka jej dala ešte hydrokortizolovu cipku (1 sme mali rozdeliť napoly na dve noci aby mala). Soplik tiež nemala. Problém je, že počas horúčok bola živé bábätko, teraz je však od nedele neuveriteľne unavená, smutná, nejaví záujem o žiadne hračky, len na rukách by chcela byt, stále plače, spi viackrát za deň a keď ju dám do postieľky, len tak tam leží, čo ona predtým nedokázala. Môže byt taká unavená z tej choroby (aj keď mám pocit že je to už dobre, že choroba sa už vytráca) poprípade z tých liekov? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Nuž ťažko sa to posudzuje. Horúčky jej telíčko určite vyčerpali. Avšak je zvláštne, že píšete, že počas horúčok nebola unavená a teraz je. Pije vám dostatočne? Močí dostatočne? Z liekov, ktoré menuejte by nemala byť nejako špeciálne unavená. Mohla by byť spavá z Fenistilu alebo Trifedu, ale iné lieky nie sú zrovna tlmiace. Ak je dieťa nevládne, nereaguje a má sa horšie, treba to určite riešiť s lekárom, či vyhľadať lekársku pohotovosť. A kažopádne pri chorobe dávať dostatok tekutín - veľa veľa veľa. S pozdravom doki Katka