Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Tehotenstvo a epilepsia

  , Autor: DOM.ka

  Dobrý deň pán doktor, idem si sem pre radu, či by ste mi vedeli poradiť alebo máte nejaké skúsenosti s takými pacientkami ako ja. Ide o to, že sa liečim na Epilepsiu, momentálne som v prebiehajúcom 15 tt. Na epi užívam lieky Levetiracetam a Eslibon. Práve ten eslibon je podľa lekárov škodlivý pre plod, tak mi bol zmenený na Lamotrigin, no počas jeho užívania mávam zavraty, stavy dezorientacie, epi kŕče. Moja otázka znie, či ste sa stretli s pacientku ktorá Eslibon užívala počas celého tehotenstva a plod bol v poriadku. Alebo aspoň nejaké skúsenosti. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  eslibon je podozrivý z toho, že môže spôsobiť viacero druhov poškodenia plodu, všetko však je dokázané iba na zvieracích modeloch. Okrem niektorých vrodených vývojových chýb bol dokázaný aj vplyv na rast plodu, čo by práve hralo úlohu pri užívaní počas celej gravidity. Ale ja osobne s tým skúsenosti nemám a nie sú publikované relevantné údaje o humánnom podaní počas tehotnosti.