• Mačka a toxoplazma

    Dobrý deň,

    svokrovci majú asi cca mesiac novú mačku. Chystáme sa k nim na víkend a zaujímalo by ma či je to bezpečné pre tehotnú ženu (som na začiatku tretieho mesiaca zatial) čo sa toxoplazmy týka? Prípadne mohli by ste mi poradiť ako postupovať pri návštevách? Či je nutné nejak otestovat/zaočkovať tú mačku alebo čokolvek.

    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Dobrý deň,
    mačky samotnej sa nemusíte vôbec obávať. Zárodky toxoplazmy sa nachádzajú iba v jej stolici, ktorá začne byť infekčná až dva dni po vylúčení. Okrem toho domáce mačky iba zriedka majú toxoplazmózu, pretože sú kŕmené upravenou stravou a nelovia zvieratá.
    Takže sa nemusíte ničoho obávať, nedotýkajte sa mačacieho záchodku a s mačkou samotnou sa môžete kľudne hrať.