• Zvysene riziko preeklampsie

    , Autor: Grej123

    Dobry den pan profesor,
    V ramci prvotrimestralneho skriningu mi robili skrining aj na preeklampsiu, kde mi vyslo zvysene riziko pre rozvoj PE (pred 32.t 1:740, pred 37.t. 1:62, po 37.t. 1:15). Zijem v Rakusku, tu mi odporucili uzivat kys. acetylsalicylovu 150mg 1x vecer, zacat pred 16. tyzdnom. Mam 29 rokov, je to moje prve tehotenstvo, nemam ziadne chron. ochorenia, v rodine sa preeklampsia nevyskytla. Pri merani v gyn. ambulancii mi namerali tlak 134/100mmHg (tesne po tom ako som dobehla na termin), inak pri merani doma mam tlak vzdy normalny, casto aj nizky. Chcem Vas velmi pekne poprosit o druhy nazor, odporucili by ste v mojom pripade uzivat anopyrin? Moze jeho uzivanie negativne vplyvat na dieta? Velmi pekne dakujem.

    Dobrý deň,
    prevencia preeklampsie aspirínom je jeden z najväčších vynálezov v pôrodníctve za posledné roky. Preeklampsia býva často spojená s rastovým zaostávaním plodu, ktoré má následky na jeho zdravie na celý život a my máme šancu to ovplyvniť ešte pred pôrodom. Žiaľ na Slovensku sa tento skríning rutinne nerobí, pretože naše zdravotníctvo a hlavne pôrodníctvo je cca. 20 rokov za Európou. Zato vyšetrujeme často rubeolu, hoci sme všetci proti nej očkovaní a v populácii sa nevyskytuje :)
    Určite Vám aspirín odporúčam.