Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Ultrazvuk

  , Autor: Alžbeta11111

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či je v poriadku ak absolvujem v 21 tt dva dni po sebe ultrazvuk, jeden klasicky u svojho gynekológa a jeden špeciálny morfologicky v inej ambulancii. Nemôže to bábätku uškodiť? Ďakujem pekne

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ultrazvukové vyšetrenie sa v tehotnosti považuje za bezpečné, ale ako každé vyšetrenie sa má robiť, iba ak má nejaký prínos a nemá sa robiť zbytočne.

Podobné otázky

 • Ako je mozne taketo oplodnenie?

  , Autor: Mely1111

  Dobry den, ja len rozmyslam, ako sa toto mohlo stat. Samozrejme, tesime sa. Len nerozumiem. Mozno som vymeskala hodiny biologie, ked sme tieto veci prebrali.

  Menzes som mala 4. JANUARA.
  Podla appky som mala ovulaciu 18.JANUARA. (co podla mna nebolo)
  Pohlavny styk sme mali 19. JANUARA. (davali sme pozor ????)

  A som tehotna, podla menzesu termin porodu mam 10.10.2024, ale embryjko je mensie, rastia, vsetko je s nim chvala Bohu v poriadku, ale je mensi, teda porod podla neho vychadza na 18.10.2024.

  Kolko vydrzi spermia v tele zeny? Alebo ako to moze byt? Podla Dr som musela mat neskor ovulku. Ale pohlavny styk sme mali aj tak toho 18.1.

  Ja tomu uz nerozumiem.

  Dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  spermia vydrží v tele ženy aj 7 dní otehotnieť ste mohli preto aj neskôr. Jediný presný termín pôrodu je podľa ultrazvuku do 12. týždňa.

 • Špinenie

  , Autor: DOM.ka

  Dobrý deň, už asi 3 dni sa mi objavuje hnedastý vytok, nemám žiadne bolesti ani nič podobné. Doktor mi potvrdil 7 tt. V dutine je prítomný GS v priemere 10mm ale EZ zatiaľ vizualizovaný nie je. Vraj je to špinenie v začiatkoch bežné. Na domov mi dal Duphaston 2x1 tbl. a kludovy režim. Kontrolu mam až o 2 týždne. Len mam trošku obavy, či to nie je niečo vážnejšie. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  môže sa jedna%t aj o zamlknutý potrat, je to pomerne častá diagnóza, uvidíte o 14 dní, čo sa nájde na ultrazvuku. Viac sa nedá urobiť a s kľudovým režimom to nepreháňajte, ten na to nemá vplyv, žite taký normálnejší život bez vyššej námahy.

 • Veľkosť a váha bábätka

  , Autor: Majusik98

  Dobrý vecer pán doktor,

  chcela by som sa poradiť aj s Vami ohľadom rastu môjho bábätka. Som momentálne na začiatku 29tt (28+0), v piatok som bola na poradni to bol (27+5) a doktor mi povedal že bábätko váži 1150g čo som pozerala podľa internetu presne tak ako ma a dĺžku nepovedal presne ale že je o týždeň dlhší, to je podľa knižiek predpokladám 1-2cm? No v skratke potom povedal že je dlhy a chudý, že to síce je v poriadku lebo nezaostáva v raste ani nemá dĺžku a váhu pod normou ako by mal ale aj tak som z toho zostala zaskočená. A teda týmto by som sa chcela opýtať čo mám robiť aby priberal rýchlejšie, neviem mám viac jesť? Alebo zvýšiť príjem nejakých látok, vitamínov? Dakujem :)
  Ešte ak by bolo na potovnanie treba moju váhu mám cca 167 cm a momentálne 53,5kg, za cele tehu som zatiaľ pribrala 6kg.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na toto naozaj neviem odpovedať, dlžku dieťaťa už samozrejme nemeráme, meriame hlavičku, bruško a nožičku. Ak zaostáva v raste bruško (je chudý) potom treba vyhodnotiť, ako vážne zaostáva. Na druhej strane u zdravej rodičky nie je najmenší dôvod na meranie plodu v 28+0, tretí ultrazvuk sa robí po 30. týždni. Takže toto je potrebné skonzultovať s Vašim lekárom, jednak z akého dôvodu meral dieťa a jednak prečo sa takto o ňom vyjadril.
  Ak dieťa skutočne nejako podstatne zaostáva v raste, Vaša strava to nijako neovplyvní, je to v prvom rade záležitosť funkcie placenty, ktorú nevieme ovplyvniť.

 • Špinenie

  , Autor: DOM.ka

  Dobrý deň. Menštruácia mi mešká 10ty deň, tehotenský test je pozitívny a ukazoval 2-3 týždeň od oplodnenia. Pár dni ma trápi bolesť podbruška ale nie je nejak extrémne výrazná, no dnes pri zatlačení na stolicu sa objavila ružovkastá krv, no potom už nič. Mám mierne obavy pretože som už po jednom spontannom potrate. Vtedy mi gynekológ predpísal Duphaston na udržanie plodu ale už bolo veľmi neskoro, tak mi skoro celé balenie zvýšilo. Môžem ho užívať teraz aj keď mi ho zatial nenaordinoval? Môj gynekológ má dovolenku, čiže vyšetrenie by bolo až niekdy budúci týždeň a nemám sa s kým poradiť.
  Od poslednej menštruácie uplynul skoro mesiac, tak ešte jedna otázka, či by už ultrazvukové vyšetrenie niečo aj ukázalo. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  utrazvukové vyšetrenie dokáže potvrdiť tehotenstvo v maternici až v 5. týždni od poslednej menštruácie, teda asi 7 dní od vynechania menštruačného krvácania. Bez vyšetrenia by som neodporúčal nasadzovať duphaston, ale Vášho lekára musí niekto zastupovať, ak máte bolesti a krvácate (špiníte) počas tehotnosti, je to na akútne vyšetrenie.

 • Ekg holter a ultrazvuk

  , Autor: nisa

  Dobry deň,

  Je pre bábätko v brusku nebezpečný 24h EKG holter? Môže mu to nejako uškodiť? Som v 8tt

  Bol mi aj počas vyšetrenia realizovaný ultrazvuk orgánov pečeň žlčník, obličky. Zistená hydronefroza ale v norme.

  Mohol tento ultrazvuk nejako uškodiť bábätku lebo som videla farebne zobrazenie na ultrazvuku, a viem že dopplerov ultrazvuk (neviem či išlo skutočne o neho) je pre dieťatko v brusku nebezpečne. Ale išlo o ultrazvuk mojich orgánov, nie dieťatka.

  Stále som sa pýtala či je ultrazvuk bezpečný keďže som len na začiatku tehotenstva bolo povedané že áno, ale stále mám obavy tak ako pri tom EKG holter 24 h.

  Vopred dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bežné ultrazvukové vyšetrenie je v tehotnosti úplne bezpečné a netreba sa stresovať, rovnako aj snímanie EKG formou holtera je plne bezpečné.