Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Lieky

  , Autor: Denyi

  Dobrý deň pán doktor, ako ešte netehotna som trpela silnými migrenami, na ktoré minpomohol iba novalgin - ostatné lieky boli na mňa slabé. Myslela som, že tehotenstvom sa to možno zmierni, ale bohužiaľ nie…..migrény stále mávam. Raz za mesiac-dva to na mňa príde a je to na nevydržanie vtedy samozrejme siaham len po Paralene 500. No jedna tableta mi nikdy nepomoze, vždy užijem ešte jedno, aby to zabralo a ako tak fungujem. Aktuálne som 17+6tt momentálne bezproblémové tehotenstvo (iba DM II. na PAD, kompenz.)- zaujíma ma či takto časté užívanie nemôže nejako uškodiť plodu. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Paralen sa považuje v tehotnosti za bezpečný. Novalgin je bezpečný v prvom a druhom trimestri, ku koncu gravidity sa neodporúča, hoci si myslím, že občasné podanie nie je pre plod nebezpečné.

Podobné otázky

 • Epilepsia v tehotenstve

  , Autor: DOM.ka

  Dobrý deň. Momentálne som v 23 tt a liečim sa už dlhšie na epilepsiu. Veľké zachvaty nemávam, skôr menšie ako sú zavraty a dezorientácia v priestore. Užívam Levetiracetam a počas tehotenstva mi bol namisto Eslibonu zmenený Lamotrigin, ktorý je menej škodlivý ako liek, ktorý som užívala predtým. Ide o to, že do 21 tt aj po zmene lieku bolo všetko v poriadku, žiadne závraty. Už asi 2 týždeň cítim zmenu záchvatov, neobjavuje sa to každý deň ale aj 2 dní po sebe v priebehu týždňa. Môže to byť spôsobené aj tým, že postupne prechádzam do vyššieho štádia tehotenstva, že aj ten organizmus tú zmenu pociťuje? Keď sa necitim dobre, tak si ľahnem, oddychujem a obcas sa mi podari aj zaspať. Potom aj tie zavraty zmiznú.Kontrolu u neurológia mam začiatkom júla, nerada by som, ak by sa mi lieky počas tehotenstva, kým to nie je nutné zvyšovali a či nie je príčinou aj to, že chyba v tele nejaký vitamín a taktiež či po pôrode tie zavraty ustúpia.Ďakujem

 • Zapcha

  , Autor: Sabina1

  Dobrý deň, užívam lieky euthyrox 75mg,kyselinu listovú, železo a magnezium. Dnes som 31+6tt a mám pocit neúplného sa vyprázdňovania a tým pádom bolesť bruska. Treba ísť na pohotovost? Môže sa niečo stat? Môže mi to vyvolať pôrod ? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie, určite nechoďte so zácpou na pohotovosť. Pohotovosť je pre naozaj chorých ľudí, nie pre tých, čo sa nevedia vykakať. Nič Vám nehrozí, ak tam nepôjdete, ak tam pôjdete.
  V lekárni si zajtra kúpte nejaké prirodzené preháňadlá, alebo čípky.

 • Lieky na úzkosť v tehotenstve

  , Autor: Eva787

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa opýtať na bezpečnosť liekov na úzkosť v tehotenstve. Kvôli silnej uzkosti,depresii a nespavosti mi bolo predpísané Trittico 150mg,protazin a príležitostne stilnox. Kvoli planovanemu tehotenstvu som Triticco znížila na 50mg, psychiater mi náhradu inym AD neodporúča, keďže tie spôsobuju nespavosť. Bola by táto dávka v tehotenstve bezpečná? Môžem príležitostne pri silnej uzkosti užiť protazin alebo 1/4 stilnoxu?Ak nie akú bezpečnú variantu na úzkosť/ nespavosť môžem v tehotenstve ( príležitostne cca 4x do mesiaca).
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  trittico nie je na zozname liekov, u ktorých je dokázaný nepriaznivý účinok na tehotenstvo, ak je potrebný môže sa užívať. Protazin sa tiež považuje za bezpečný.

 • Alergia a astma

  , Autor: Dusty128

  Dobrý deň pán doktor, idem za vami znova s otázkou. Mám už druhý rok zistenú alergiu na trávy a beriem Cezeru, Ventolin sprej a Asmanex inhalačný prášok. Na alergologii mi povedali, že tieto lieky sa v tehotenstve môžu. Ako to teda je? Som 26 tt. Ďakujem za odpoveď.

 • Tehotenstvo a epilepsia

  , Autor: DOM.ka

  Dobrý deň pán doktor, idem si sem pre radu, či by ste mi vedeli poradiť alebo máte nejaké skúsenosti s takými pacientkami ako ja. Ide o to, že sa liečim na Epilepsiu, momentálne som v prebiehajúcom 15 tt. Na epi užívam lieky Levetiracetam a Eslibon. Práve ten eslibon je podľa lekárov škodlivý pre plod, tak mi bol zmenený na Lamotrigin, no počas jeho užívania mávam zavraty, stavy dezorientacie, epi kŕče. Moja otázka znie, či ste sa stretli s pacientku ktorá Eslibon užívala počas celého tehotenstva a plod bol v poriadku. Alebo aspoň nejaké skúsenosti. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  eslibon je podozrivý z toho, že môže spôsobiť viacero druhov poškodenia plodu, všetko však je dokázané iba na zvieracích modeloch. Okrem niektorých vrodených vývojových chýb bol dokázaný aj vplyv na rast plodu, čo by práve hralo úlohu pri užívaní počas celej gravidity. Ale ja osobne s tým skúsenosti nemám a nie sú publikované relevantné údaje o humánnom podaní počas tehotnosti.