• 1.trimestrálny screening a riziko IUSG

    , Autor: Camillia

    Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadne 1.trimestrálneho screeningu. Všetky výsledky boli v norme, avšak už pri ultrazvuku sa pani doktorke javili hraničné prietoky (ale podľa jej slov nie zle). Sama si nebola istá, ako to vyhodnotí program. Všetko zatiaľ vyšlo v poriadku až na pozitívny výsledok na riziko IUGR. Pani doktorka mi povedala že to nie je až takým prekvapením vzhľadom na moju výšku (147cm) a váhu (36 kg), avšak neviem o tom nič viac. Aj preto sa chcem informovať, či je dieťa ohrozené už teraz alebo je to možný predpoklad, že bude? Prípadne od akého obdobia by sa to mohlo prejaviť? (teraz som v 16. týždni). Je niečo, čo by som preto mohla urobiť? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď. Som prvorodička a žiaľ moja neinformovanosť ma znepokojuje.

    Dobrý deň,
    je to veľmi zložitá otázka, pretože neviem aké testy sa Vám robili a ako vyšlo riziko. IUGR býva spojené s preeklampsiou, ak máte aj vyššie riziko preeklampsie (zrejme prietoky v uterinnej tepne) tak sa odporúča Anopyrín 150 mg denne. IUGR je diagnóza, ktorá nesúvisí s Vašou výškou, je to diangóza zaostávania rastu na základe nesprávnej funkcie placenty. Je to celé trocha zmätočné.