• Zaostavanie plodu v ukončenom 35 tt

    , Autor: Lenka551

    Dobrý deň,

    včera som bola na pohotovosti kvôli celodennému pocitu napnuteho brucha, tvrdnutie sa nepotvrdilo. Údaje sú z 34+5. V nemocnici mi odporučili navštevovať ich rizikovú poradňu z dôvodu zaostavania plodu. Údaje:

    BPD 83,3/ 33+4/, HC 314,2 /34+6/, AC 284,2 /32+3/, FL 62,8 /32+4/, EFW: 2060g, 2. percentil.
    A/B 2,24, pour 0,55, PI 0,81 23. percentil, A. cerebri media: A/B 4,2, Pour 0,76, PI 1,63 22. percentil. CPR 2,01 Z-score 0,04452. percentil.
    Poloha plodu KP, pozdĺžna

    8.3.2023 som bola u svojho Dr. miery neviem ale váha bola 1777g. Prietoky boli ok.

    BPD 76,1 /30+4/, AC 264 /30+4/, FL 56,5 /29+2/, EFW 1530 g
    A/B 2,47, pour 0,6, PI 0,96
    Poloha KP

    Krčok bol vždy v poriadku. Babatko je od začiatku v polohe KP. Točili aj CTG včera, podľa všetkého bolo ok. Podľa doktorky je babatko symetrické a nemám sa obávať, v pondelok idem na kontrolu k nim na premeranie. Aj tak mam z toho nepríjemný pocit, su tieto hodnoty moc zle, keďže by malo mať v tomto týždni okolo 2400g?

    Dobrý deň,
    trochu môže mať vplyv aj naliehanie plodu koncom panvovým, vtedy sú niektoré rozmery plodu ovplyvnené, aj hlavička môže mať trocha iný tvar a bruško môže byť čiastočne utlačené nožičkami.
    Ale 2. percentil je potrebné dobre sledovať, pretože aj keď sú prietoky v norme (teda nie je potvrdená aktuálne porucha funkcie placenty) takéto deti majú vyššie riziko komplikácií. Bolo by vhodné doplniť aj CTG monitor, ideálne tzv. computer CTG, ktorý ukazuje na aktuálne riziko chronického nedostatku kyslíka.
    Dôležité je opakované sledovanie hodnôt prietokov v mozgu a v pupočníkovej tepne, či postupne nedôjde k tzv. centralizácií obehu, kedy plod výrazne rozširuje cievy v mozgu, aby bol mozog čo najviac zásobený kyslíkom. Meranie plodu nemá význam opakovať v kratších intervaloch ako 10-14 dní, pretože nárast za kratšiu dobu je na hranici chyby merania. Namerané hodnoty sa dajú do tzv. rastovej krivky, ktorá vyhodnotí, či sa jedná naozaj o poruchu rastu na základe nedostatočnej funkcie placenty.