Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Jazva po sekcii v 2. tehotenstve

  , Autor: Danushik

  Dobrý deň, som druhýkrát tehotná (24tt). V prvom tehotenstve som mala pôrod sekciou, pred 4 rokmi. Nemala som nijaké problémy pri zahojení rany ani neskôr. Teraz však začínam pociťovať také pálenie v jednej časti jazvy, akoby vnútri, nie na pokožke. Paradoxne ma to zvykne bolieť na večer, v pokoji keď ležím. Chodievam cvičiť tehotenskú jogu, primerane sa hýbem a pri aktivite ma to nikdy nebolí, len keď niekedy oddychujem. Mám sa niečoho obávať? Vyhnúť sa cvičeniu? Alebo je to normálne? Ak sa zvykne stupovňovať bolesť pri jazve, musí byť automaticky aj druhý pôrod sekciou? Poradňu u môjho gynekologa mám až o 2 týždne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nedá sa takto presne určiť, či sa jedná o problém s jazvou, alebo Vás bolia zrasty, ktoré po cisárskom reze vznikajú pomerne často. Močový mechúr môže byť vytiahnutý nad jazvu a pri jeho naplnení, môže byť bolestivý.
  Ultrazvukom sa dá síce jazva orientačne zhodnotiť, ale nález iba zriedka koreluje s klinickým stavom.