• cervikometria

    Dobrý deň, chcela by som poprosit o Váš názor na nasledovné výsledky. Skoncila som na urgente s velmi silnym kaslom, tvrdnutim a bolestami brucha.

    Výsledky z urgentu: Pacientka prekonava zapal hornych dychacich ciest s nepravidelnou kontrakcnou cinnostou. Uterus siritabilny. OP: 150/min. Vag. hrdlo dlzky 1,5cm uzavrete, hlavicka volne nalieha na vchod. DK: bpn (lekarka ma okamzite hospitalizovala, nariadila liecbu: magnezium, progesteron,macmiror a navrhla aj kortikoidy pre vyvoj pluc)

    Nasledne vysetrenie na oddeleni po hospitalizacii, “kde to uz nevideli take cierne.”
    vysledky: PPH II., placenta zadna stena, typ II. euhydramn., prietok a.umb. fyziolgo
    - cervikometria-cervix 34mm, bez funnelingu
    Farv.m.l.VII 1/2, Eutrof. plod, prietok a.umb. fyziolog
    (liecba na oddeleni prebiehala podla odporucania lekarky z urgentu. Nakoniec usudili, ze nie je potrebne podavat kortikoidy, pretoze na oddeleni nemali pocit, ze by mi hrozil predcasny porod.

    Mohli by ste mi prosim vysvetlit tieto vysledky a ci je to velmi vazny problem. Je mozne ze porodim v termine? Dlzka hrdla a cervikometria nie je to iste? Jedna sa teda o chybu v merani?

    Vopred pekne dakujem za Vašu odpoveď.

    Dobrý deň,
    Neuvádzate týždeň tehotnosti, tak odpoviem viac všeobecne.
    Z uvedených nálezov je najdôležitejšia tá cervikometria, ak je krčok nad 30 mm, riziko predčasného pôrodu je napriek kontrakciám či tvrdnutiu maternice rovnaké ako u každej inej tehotnej a nie je potreba žiadna akcia. Niektoré štúdie dokonca majú hraničnú hodnotu 25 mm. Takže sa mi páči, že Vám nepodali zbytočne kortikoidy, ktoré by sa mali dávať iba vtedy, kedy skutočne hrozí predčasný pôrod v priebehu nasledovných 7 dní.
    Cervikometria sa meria vaginálnym ultrazvukom, čo je úplne presné, naopak vyšetrenie pohmatom (prstami) hmatá iba vonkajšiu časť krčka a je nepresné v tomto ohľade, zase vie posúdiť tuhosť krčka a iné parametre.