Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Velkost

  , Autor: Julia1988

  Dobrý deň, dnes som bola na morfologickom usg v 2 trimestri všetky orgány sú vyvinuté správne som v 20 t +3 dní a dr nameral podľa stehennej kosti že je dieťa v 19t+2 a všetky odbery boli v poriadku a Dr. mi odporučil odber plodovej vody a Torch výš. ,Moje prvé dieťa bolo to isté najprv malé potom veľké je úplne zdravé. Mám sa obávať? Je to natoľko zle?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Keďže nemám konkrétne miery ale iba týždne, neviem Vám poradiť, či je menšia kosť iba v rozmedzí normy, alebo naozaj je menšia, pozrite na náleze, sú tam pri každom rozmere %, či je rozmer nohy v normálnom rozmedzí.
  Ak by bola mimo rámec normy, skôr by bolo potrebné zmerať všetky dlhé kosti a zopakovať miery o 14 dní. Bežná amniocentáza iba veľmi ťažko stanoví príčinu poruchy rastu kostí, lebo tých je veľmi veľa a diagnostika je veľmi obtiažna, predtým by bola potrebná konzultácia genetika.
  Takže môj návrh:
  Skontrolovať, či naozaj je dlžka stehna mimo normy.
  Ak áno, zmerať aj ramenné kosti a predkolenie. Ak aj tieto budú mimo normy, zopakovať meranie o 14 dní, ak sa to potvrdí, potom genetická konzultácia.

Podobné otázky

 • Rum v 21tt

  , Autor: Adkapuf

  Dobry den, som na konci 21tt. Boli sme na oslave a mala som jeden kus kolacika vo velkosti tradizneho tortoveho rezu. Korpus bol pokvapkany rumom a na cely korpus siel 1stamprlik rumu. Cize som zjedla len male mnoztvo. Je to v poriadku pre vyvoj plodu?
  Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  myslím, že požitá dávka neprekročila endogénnu produkciu etanolu v tele. Každý z nás si totiž trocha alkoholu produkuje aj sám. Vývoj plodu to neohrozilo určite.

 • Väčšie bábätko a sekcia

  , Autor: Viemneviem

  Dobrý deň, dnes som bola na kontrolu placenty a prietokov v specializovanom centre. Podľa utz sa zdá, že je všetko v poriadku. Akurát bábätko je vraj o 11 dni väčšie. Aktuálne som 29+4 a bábätko ma veľkosť na 31+2 (1750gr). Čaká ma plánovaná sekcia kvôli očnej diagnóze, aj prvé dieťa šlo sekciou). V prípade, že je bábätko väčšie, robí sa sekcia o ten počet dni skôr? Povedali, že placenta starne primerane k veľkosti bábätka. Tomu som nerozumela… ????
  (Prve tehotenstvo som mala ukončené sekciou naplánovanou len 4 dni pred termínom. )

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  očná indikácia k cisárskemu rezu sa už nikde na svete neuznáva. Ale ak už Vám ju raz urobili, je jasné, že asi sa nerozhodnete rodiť prirodzene. Ale ak by ste sa rozhodli, prídite k nám do Ružinova, bez problémov aj po cisárskom reze porodíte prirodzene.
  Ostatné čo Vám povedali (ak ste to nepoplietla) sú nezmysli. Ultrazvukovo namerané hodnoty sa vzťahujú k priemeru k danému týždňu a je asi jasné, že nikto nie je priemer, každý sme iný.
  Termín pôrodu sa stanovuje podľa prvého ultrazvukového vyšetrenia v 10 - 13. týždni a nesmie sa potom meniť, lebo potom už plody rastú prísne individuálne. Ak Vám budú robiť znova cisársky rez, určite sa nesmie vykonať skôr ako 7 dní pred stanovením termínu podľa prvého ultrazvuku, lebo pre deti je nepriaznivé ak sa rodia plánovaným cisárskym rezom a situácia sa výrazne zhoršuje, ak sa rodia výrazne pred termínom.

 • Nesedia týždne s veľkosťou

  , Autor: Vanis

  Dobrý deň pán doktor chcem sa spýtať som v týždni 22+1 podľa poslednej menštruácie aj ultrazvuku to tak do nenadávna bolo no bábätko je o 5 dni menšie znamena to že Som normálne 22+1 alebo je tam aj rozdiel v týždni ?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ste v takom týždni, ako Vám stanovili na základe prvého ultrazvukového vyšetrenia v tehotnosti (do 13. týždňa). 5 dní rozdiel by mal byť ešte v štatistickom rozmedzí normy aj v 22. týždni.

 • Veľkosť

  , Autor: NIANA

  Dobrý večer, pán doktor chcela by som opýtať som v 30tt ale podla sona v 31tt je možné ze porodim skôr ako mám termin

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  jediný presný a akceptovateľný termín pôrodu je možné stanoviť podľa ultrazvukového merania plodu na začiatku tehotnosti do 13. týždň. Po tomto termíne sa už rôznia rastové krivky plodov a nie je možné meniť termín pôrodu. Je však potrebné povedať, že presne v stanovenom termíne porodí iba malá časť žien, cca. 4-5%, ostatné porodia okolo termínu. Ale termín je potrebné mať presne určetný, aby sme vedeli vek plodu pri pôrode a aby sa zabránilo dlhodobému prenášaniu (viac ako 14 dní).

 • Rozdiel medzi terminom podla MS a ultrazvukol

  , Autor: Viera1009

  Dobre rano,pan profesor. V 30 tyzdni mi bol robeny ultrazvuk,kde sa zistilo,ze babo je o 3 tyzdne vyvinutejsie vo vsetkych smeroch aj vahu ma zodpovedajucu o 3 tyzdne viac. Meni sa v takomto pripade ocakavany termin porodu?
  A este mam troska kurioznu otazku ale kolegyna ma trochu vystrasila. Moze obcasne zadrzanie plynov sposobit v tehotenstve tehotensku emboliu?

  Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  čo sa týka veľkosti plodu, jednoznačne platí iba jeden jediný termín, a ten, ktorý bol stanovený na základe ultrazvuku na začiatku tehotnsoti (do 13. týždňa) pretože vtedy rastú všetky plody rovnako a veľkosť plodu presne zodpovedá termínu. Potom už má každý plod svoju rastovú krivku a jeho veľkosť sa porovnáva s priemernou veľkosťou, respektíve s pomerom plodov, ktoré majú v danom týždni rovnakú veľkosť ako on. V žiadnom prípade sa vtedy neupravuje termín. Ak máte presne stanovený termín na začiatku tehotnosti, a v 30. týždni je plod o 3 týždne väčší, je potrebné pátrať po dôvode, či nemáte cukrovku a vhodné je sledovať podrobné rastovú krivku plodu, merať plod á 14 dní.
  Zadržovanie plynov určite nespôsobuje emboliu.