Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • krcok maternice

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, som na zaciatku 17.tt a cakam dvojcatka.Som uz 6 rokov po konizacii krcka maternice.Minuly tyzden mi doktor meral krcok (32mm)a povedal, ze krcok je slaby a moze sa kedykolvek otvorit.Zatial serklaz krcka mi neodporuca, len telesne setrenie. Prosim, poradte,aky postup je najvhodnejsi,dakujem.

Podobné otázky

 • Tvrdnutie brucha v 17 tt

  , Autor: Mice169

  Dobrý deň. Je to.moje druhé tehotenstvo. Tvrdnutie brucha poznám, ale vo vyššom štádiu okolo 35 tt. Teraz som v 17 tt a tvrdne mi počas dňa bruško. Dnes som začala kvôli tomu s užívaním magnézia. Žiadne iné problémy nemám, bolesti, výtok ...

  Prosím vás, kedy to môže byť nebezpečné, resp.kedy navštíviť lekára? Je vôbec nejaké riziko pri tvrdnutí bruška? Ďakujem za odpoveď ????

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samotné tvrdnutie nie je nebezpečné, problém vzniká vtedy, ak sa skracuje krčok maternice. Ak by hrozil potrat v dôsledku kontrakcii maternice, nevieme ho zastaviť, pretože väčšinou sa jedná o infekciu alebo iný závažný stav plodu. Pri nasledovnej poradni Vám lekár vyšetrí dlžku krčku a podľa toho sa uvidí prognóza.

 • Skracovanie krčka maternice

  , Autor: potvora27

  Dobrý deň, dnes som bola na vyšetrení u svojej gynekologičky. Aktuálne som v 29tt+3 a krčok maternice sa skrátil na 3,6 CM. Pred mesiacom, 3.3. mal ešte dĺžku 5 CM. Nariadila mi kľudový režim, maximálny oddych a zvoľniť aj v práci. Chcem sa preto informovať, či je to ešte v poriadku, alebo mám skutočne pouvažovať nad vypísaním na PN. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prosím nestresujte sa a nedajte sa vypísať na PN, absolútne nie je podsattné či má krčok 50 mm (to technicky nie je možné) alebo 30 mm. Ak máte nad 25 mm, máte riziko predčasného pôrodu rovnaké ako všetky ostatné zdravé tehotné.
  Okrem toho nikto nikdy nedokázal, že by kľudový režim znižoval riziko predčasného pôrodu a to už tiež je zastaraná povera.
  Normálne žite, normálny zdravý život, Váš nález (ak je dobre zmeraný) je úplne v norme a ste zdravá tehotná.

 • 35 týždeň tehotenstva

  , Autor: SimGas

  Dobrý deň p. Doktor, som v 35 tt. Tehotenstva. Nechcem hneď stresovať a bežať k doktorovi alebo na pohotovosť ale chcem sa spýtať už druhý krát sa mi stalo, že ma začalo pichat na pravej strane v podbrusku a keď som sa utrela tak som trošku spinila hnedým vytokom. Asi po pol hodine to prestalo aj spinenie aj to pichanie. Pohyby cítim, je to na poriadku? Alebo radšej mám zájsť k lekárovi?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ťažko bez vyšetrenia niečo správne určiť, ale mohlo to byť aj v súvislosti s vyšetrením v poradnie, alebo pohlavným stykom. Prípadne sa začína prestavovať krčok maternice k pôrodu.
  Až sa to znova zopakuje, navštívte svojho gynekológa.

 • Krčok maternice

  , Autor: BSM2801

  Dobrý deň, som v 18+1tt a kvôli veľkým bolestiam v podbrušku a v obličke som bola na pohotovosti. Záver bol, že som pravdepodobne prekonala obličkovú koliku, keďže podľa nedávneho sona brucha mám práve v ľavej obličke kamienok. Pán doktor ma vyšetril, pričom povedal, že po gynekologickej stránke je všetko v poriadku. Až doma som si v správe z pohotovosti všimla nasledovné údaje:
  Vag: krčok 2 cm, uzatvorený
  CM: 40 mm
  Je podľa vášho názoru takýto nález v poriadku? Ja tomu totiž nerozumiem, keďže palpačne ma pán doktor nevyšetroval, robil mi len sono. Znepokojuje ma tá rozdielna dĺžka krčka. Preventívne užívam od začiatku tehotenstva Progestanelle 100 2x denne (perorálne) a posledné 2 týždne 3x denne 1 tabletu Magnerotu kvôli občasnému tvrdnutiu bruška a popichávaniu zospodu. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  CM znamená cervikometria a 40 mm je normálny nález. To čo hmatáme prstami pri vyšetrení je iba vonkajšia časť.
  Progestanelle perorálne je v 18. týždni nezmysel, ale neuškodí. Ak by sa mal brať progesterón ako prevencia predčasného pôrodu, musí sa dávať vaginálne, aby sa vstrebal priamo do krčka maternice.

 • Kŕčok maternice

  , Autor: Peťa0104

  Dobrý deň,
  rada by som sa opýtala. Som v 26tt. Na kontrole mi pani dr merala kŕčok. Má 3,35 CM. Povedala mi, že ak klesne pod 3cm pôjdem na hospitalizáciu. Nie je to veľmi prisne? Pri prvej dcérke som v 30tt mala kŕčok 2cm a mala som kludovy režim a liečbu doma. Dr mi povedala, že sa mám šetriť , mať kludovy režim. Pri skoro 3 ročnej dcérke nie je možné mať prísny kludovy režim. Je potrebné pri takej dĺžke krčka mať prísny kludovy režim? Je to také zle? Ostatné parametre sú všetky v poriadku. Kŕčok je tvrdy..... Je potrebné vylúčiť aj pohlavný styk? Uškodit môže aj samotný orgazmus pri inom vyvrcholení ako je pohlavným stykom? Ešte posledná otázka. Mám časté svrbenie v tomto tehotenstve, brala som už aj clotrimazol aj macmiror, teraz beriem fluomizin a masť fungicidin. Môže aj práve toto svrbenie skracovať kŕčok maternice?
  Ďakujem za informácie
  Peta

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hospitalizácia neznižuje riziko predčasného pôrodu ani u žien, ktorým naozaj hrozí.
  Hranica, kedy je potrebné niečo robiť je 25 mm, merané ultrazvukom - vaginálnou sondou. Ak by ste mala kratší krčok, tak sa podáva vaginálne progesteron, ale hospitalizácia nie je vždy nutná. Pohlavný styk ani orgazmus neškodí. Rovnako ani vaginálna mykoza nespôsobuje zmeny nálezu na krčku.