Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • zvýšené riziko trizómie 18 (1v30 V termíne)

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som vysvetlenie. napíšem Vám všetky údaje z mojich výsledkov.
  vek matky 40, UZV miera-BPD, gestačný vek v dátume odberu 17 týž 0 dní(podľa údajov) 16 týž 1 deň podľa BPD, podľa gestačného veku UZV odhad BPD, hmotnosť 64kg,overall, MS-AFP 22,44kiu/L 0,76MoM, total hCG 3,014kiu/L 0,11MoM,riziko Down. s 1v1700 v termíne, riziko NTD 1 v 26000 poznámka: aj keď očakávené riziko Down. s. vypočítané podľa veku matky vyššie(1v90) riziko je fakticky nižšie pre hladinu MS-AFP A T-hCG, zvýšené riziko trizonómie 18 (1v30 V termíne)- tomuto prosím nerozumiem,
  a ďalšia poznámka:pretože parameter BPD bol nameraný,anencefalia bola vylúčená a riziko NTD je vypočítané len pre spina bifida, dúfam, že som to presne opýsala, je to pre laika dosť komplikované, môj lekár sa k tomu nejako zvlášť nevyjadril, len že môže byť problém, 3.5. idem v 20 týždni na ultrazvuk, čo ďalej ? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  máte riziko tzv. Edwardsovho syndrómu u plodu 1:30. je to závažné ochorenie, v naprostej vačšine prípadov nezlučiteľné so životom. Na rozdiel od Downovho syndrómu však sa pomerne spoľalhivo spoznať na ultrazvuku a amniocentéza nemusí by´t nutná. Závisí aj na Vašom rozhodnutí.