• Tvrdnutie brucha a zakrvácanie

    Dobrý deň, pán doktor, som v 23. týždni tehotenstva a prosím o radu v týchto otázkach:

    1) od 17. týždňa mi tvrdne brucho, mám pocit, že nezaberá ani magnézium ani kľud. Niekedy stvrdne aj trikrát za hodinu, inokedy je aj hodinu - dve v kľude, celkovo ale stvrdne zrejme tak 20 krát denne ak nie viac. Kŕčok má podľa vaginálneho ultrazvuku 3,8 mm, neskracuje sa, neotvára. Raz mi robili CTG kde sa hodnoty (na spodnom grafe) pohybovali okolo 14 a pri stvrdnutí (1x počas 20 minútového merania) vystúpila hodnota na 28. Brucho väčšinou stvrdne len na jednom mieste (väčšinou vpravo, vyzerá to ako veľký tvrdý hŕb), stvrdnutie a uvoľnenie trvá dokopy možno 10 sekúnd, nebolí, cítim vtedy tlak na močenie. Pri poslednom vyšetrení ma lekárka vystrašila, že to, že je krčok v poriadku ešte nič neznamená, že mi môžu vraj prasknúť plodové obaly a odtiecť plodová voda, že mám ležať, ležať, ležať a užívať okrem magnézia aj guajacuran 2x denne a že keď sa to nezlepší, odporučí hospitalizáciu. Čo si o tom myslíte, súhlasite s jej záverom a odporúčaním??? Veľmi ma to vystrašilo.

    2) Niekedy zakrvácam, konkrétne to bolo v 14., 22. a 23. týždni, išlo o jasno červenú ale riedku/priehľadnú krv (asi bola zmiešaná s močom), ktorú som vždy našla na toaletnom papieri pri močení v nie zanedbateľnom množstve, aj keď som šla hneď k lekárovi, v pošve a ani v moči neboli nájdené stopy krvi (moč kontrolovaný ambulantne ponorením papierika), žiadne stopy neboli ani na nohavičkách. Takže neviem odkiaľ tá krv bola. Placenta je od 20. týždňa mimo dolný segment a ultrazvukové ani vaginálne vyšetrenia nič neodhalili. Pri močení nepociťujem žiadne problémy, okrem toho, že chodím často a niekedy to ide trochu "pomaly" a pri potlačení cítim niekedy trochu bolesť v slabinách. Stretli ste sa už s takými prípadmi? Aký je pravdepodobný ďalší vývoj a ako sa mám správať, mám len ležať? Inak, od 14. týždňa som PN, do 20. týždňa som bola len doma (sem tam ležala, ale väčšinou sedela, od 21. týždňa som začala chodiť na prechádzky, do obchodu, atď. ale všetko veľmi opatrne, takže rozmýšľam aj nad tým či nespôsobuje krvácanie fyzická aktivita (?).

    Ocením Vašu radu a názor, vopred ďakujem.

    Dobrý deň,
    ak sa nemení nález na krčku tak ešte nemusí hroziť potrat, na druhej strane žiadna liečba potratu nezabráni ak sa naozaj začne.
    Tvrdnutie brucha spolu s krvácaním može signalizovať, že naozaj hrozí potrat, ale je potrebné iba počkať, ako sa stav vyvinie. Žiadna liečba neznižuje riziko neúspechu, snáď iba obmedzenie námahy.