Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,164 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Skrining

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor! Chcem sa Vás spýtať na výsledky skriningu ohľadom Downovho syndrómu, ktoré mi robili 01.02.2011.
  Mám takéto výsledky :
  Inzulín dependentný diabetes : žiadny
  Vek matky v očakávanom termíne : 27 rokov
  UZV meranie (CRL) :23.0 mm dňa 15/12/10
  Gestačný vek v dátume 1. vzorky : 10 týždňov 6 dní (podľa údajov)
  10 týždňov 4 dni (podľa CRL)
  Gestačný vek v dátume 2. vzorky : 15 týždňov 6 dní (podľa údajov)
  15 týždňov 4 dni (podľa CRL)
  Podľa gestačného veku : UZV odhad (CRL)
  Hmotnosť : 61 kg
  MS-AFP hodnota : 60.9 ng/mL; 1.66 MoM
  Total hCG hodnota : 71.286 kiu/L; 2.25 MoM
  PAPP-A hodnota : 1.2 miu/mL; 0.78 MoM

  Interpretácia :
  výsledok skríningu - negatívny
  Riziko Downohvo systrómu :1 v 5,200 (v termíne)
  Riziko NTD : 1 v 1,200
  Poznámka : Aj keď je očakávané riziko Downovho syndrómu vypočítané podľa veku matky vyššie /1 v 1,200/ , riziko je fakticky nižšie pre hladinu MS-AFP, T-hCG A PAPP-A.

  Táto poznámka ma veľmi znepokojila. Môžete mi ju, prosím, ozrejmiť a povedať mi, či sa mám obávať, že dieťatko bude mať Downov syndróm? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  výsledok skríningu - negatívny
  to stačí. Riziko, že budete mať dieťa s Downovým syndrómom je 1 ku 5200, znamená to, že 1 žena z 5200, ak má rovnaké výsledky ako vy, tak bude mať downa.

Podobné otázky

 • Kombinovany prvotrimestralny screening

  , Autor: Miu3

  Dobry den,

  chcela by som sa Vas spytat ci odporucate ist na NIPT ked vysledok screeningu je negativny ale je tam seda zona pre T21 1:619, populacne riziko z veku matky 30 rokov je 1:592? Viete mi pls vysvetlit co je to ta seda zona a ci sa treba bat?? Alebo ci ked vysledok je celkovo negativny nemusim stresovat

  Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zo 619 žien s Vašim výsledkom skríningu má 618 dieťa bez Downovho syndromu a 1 s Downovým syndromom. My považujeme výsledky vyššie ako 1:100 za pozitívne a nižšie ako 1:1000 za negatívne. Medzi tým sa udáva tzv. šedá zóna.
  Máte v podstate 4 možnosti - buď akceptujete toto riziko (je v reále pomerne malé), alebo si zaplatíte NIPT, ktoré upresní toto riziko výrazne (s 99% pravdepodobnosťou), alebo pôjdete na odber plodovej vody, ktorý na 100% potvrdí alebo vylúči genetické postihnutie, alebo pôjdete v 20. týždni na podrobný ultrazvuk, kde sa stanovie aj tzv. minor (malé) markery, ktorých prítomnosť, zvýši riziko Downovho syndromu dvojnásobne (takže budete mať cca. 1: 300 a potom môžete sa rozhodnúť o ďalšej diagnostike) alebo ich neprítomnosť zníži toto riziko dvojnásobne a budete ho mať 1:1200, čo je negatívne.

 • Štítna žľaza v tehotenstve

  , Autor: Nela1717

  Dobrý deň p. profesor,

  vrámci tehotenského skriningu v 10 TT mi zistili zvýšenú hodnotu S_T4 - 174,0 Ref.medze (78,4 - 157,4) hodnota S_TSH vyšla v norme 0,880. Môže to podľa Vás súvisieť s tehotenstvom vzhľadom na dvojplodove tehotenstvo, alebo je potrebne hľadať príčinu inde? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie som endokrinolog, hodnota mi príde hraničná bez vážnejšieho klinického významu, ale bolo by dobré, aby Vás odoslal Váš lekár k endokrinológovi, ktorý posúdi hodnotu T4.

 • Zvysene hodnoty stitnej zlazy

  , Autor: Adkapuf

  Dobry den, mam obe hodnoty stitnej zlazy zvysene TSH som mala 9,16 a TPO 16,25. PT-RATIO 1,06 a APTI-RATIO 1,2. Som v 10tt. Tesne pred otehotnenim som mala vsetko skontrolovane a vsetko bolo v norme.Ked si chcem o hypertyreóze co to najst vsade sa len docitam len strasidelne veci ale v podstate je lepsie mat viac hormonov ako keby mali plodu chybat nie? Co by ste povedali? A takisto vela sa pise ze ohrozuje to srdiecko plodu dokonca aj po narodeni. Je to tak?? + rast plodu a este nieco? Napriklad ja nemam ziadne s priznakov ktore su vymenovane pri zvysenej funkcii stitnej zlazy. Velmi sa bojim. Potrebujem nejaky zaver nieco logicke o co sa opriem. Mohlo sa to takto nahle zvysit len kvoli tehotenstvu? Dakujem za kazde slovo.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nepíšete, či sa jedná o náhodný nález pri skríningu, alebo sa na štítnu žľazu liečite dlhšiu dobu (prečo ste mala kontrolované výsledky pred otehotnením).
  Vyššie TSH však znamená možnú hypotyreozu a nie hypertyreózu, PT ratio a APTI ratio sú parametre zrážania krvi a neviem, prečo Vám boli odobrané (načo sa liečite?, ako skríning sa neodoberajú, je to mrhanie peniazmi poisťovne).
  Takže, lekár Vás pošle k endokrinologovi, ktorý skontroluje ešte raz funkciu štítnej žľazy a prípadne odporučí liečbu.

 • Záver - skríning negatívny, odoslanie na genetiku

  , Autor: ewula192

  Dobrý deň,

  chcela by som poprosiť o objasnenie. Aktuálne som v 16 tt prišli výsledky zo skríningu kde záver je celkovo negatívny.
  Riziko DS: menej ako 1:100 000(v termíne)
  Riziko NTD: 1 v 1600
  Poznámka: Aj keď je riziko DS vypočítane podľa veku matky vyššie (1 v 850), riziko je fyzicky nižšie pre hladinu MS-AFP,uE3, Total hCG, PAPP- A ANuchal.

  Napriek záveru som bola odoslaná na genetiku nakoľko mám zvyšené hodnoty a to
  Total hCG hodnota: 123,0kiu/L 2,59 MoM
  PAPP-A hodnota: 15,980 iu/L 4,85 Mom

  V roku 2021 som bola operovaná a bol mi odobratý pravý vajčník z dôvodu nálezu borderline tumoru. Žiadna liečba neprebehla iba som pravidelné sledovaná na onkologií a onko-gynekologií.
  V 01/2023 som podstúpila potrat v 8tt z dôvodu, že išlo o zamlčaný potrat.

  Deti ešte nemám, v rodine nemáme žiadne vážne anamnézy.

  Na genetike mi odporučili amnio alebo krvné testy. Na teraz sme sa rozhodli pre NIPT- pro + morfo sono v 20tt.

  Chcela by som sa opýtať či sú dané výsledky resp. zvýšené hodnoty veľmi zlé nakoľko som bola odporúčana na genetiku aj napriek negatívnemu záveru.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podstatný je koncový výsledok, riziko downovho syndrómu máte nižšie než je celkové populačné riziko. Hoci musím napísať, že je to zvláštne, ak máte hodnotu hCG aj PAPP pomerne nad normu.
  V každom prípade, ak budete mať NIPT negatívny, riziko sa ešte výraznejšie zníži a v kombináciií s kvalitne prevedeným ultrazvukom by ste mali mať veľmi vysokú istotu, že bude plod zdravý.

 • Zvysene riziko preeklampsie

  , Autor: Grej123

  Dobry den pan profesor,
  V ramci prvotrimestralneho skriningu mi robili skrining aj na preeklampsiu, kde mi vyslo zvysene riziko pre rozvoj PE (pred 32.t 1:740, pred 37.t. 1:62, po 37.t. 1:15). Zijem v Rakusku, tu mi odporucili uzivat kys. acetylsalicylovu 150mg 1x vecer, zacat pred 16. tyzdnom. Mam 29 rokov, je to moje prve tehotenstvo, nemam ziadne chron. ochorenia, v rodine sa preeklampsia nevyskytla. Pri merani v gyn. ambulancii mi namerali tlak 134/100mmHg (tesne po tom ako som dobehla na termin), inak pri merani doma mam tlak vzdy normalny, casto aj nizky. Chcem Vas velmi pekne poprosit o druhy nazor, odporucili by ste v mojom pripade uzivat anopyrin? Moze jeho uzivanie negativne vplyvat na dieta? Velmi pekne dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prevencia preeklampsie aspirínom je jeden z najväčších vynálezov v pôrodníctve za posledné roky. Preeklampsia býva často spojená s rastovým zaostávaním plodu, ktoré má následky na jeho zdravie na celý život a my máme šancu to ovplyvniť ešte pred pôrodom. Žiaľ na Slovensku sa tento skríning rutinne nerobí, pretože naše zdravotníctvo a hlavne pôrodníctvo je cca. 20 rokov za Európou. Zato vyšetrujeme často rubeolu, hoci sme všetci proti nej očkovaní a v populácii sa nevyskytuje :)
  Určite Vám aspirín odporúčam.