• Skrining

    Dobrý deň pán doktor! Chcem sa Vás spýtať na výsledky skriningu ohľadom Downovho syndrómu, ktoré mi robili 01.02.2011.
    Mám takéto výsledky :
    Inzulín dependentný diabetes : žiadny
    Vek matky v očakávanom termíne : 27 rokov
    UZV meranie (CRL) :23.0 mm dňa 15/12/10
    Gestačný vek v dátume 1. vzorky : 10 týždňov 6 dní (podľa údajov)
    10 týždňov 4 dni (podľa CRL)
    Gestačný vek v dátume 2. vzorky : 15 týždňov 6 dní (podľa údajov)
    15 týždňov 4 dni (podľa CRL)
    Podľa gestačného veku : UZV odhad (CRL)
    Hmotnosť : 61 kg
    MS-AFP hodnota : 60.9 ng/mL; 1.66 MoM
    Total hCG hodnota : 71.286 kiu/L; 2.25 MoM
    PAPP-A hodnota : 1.2 miu/mL; 0.78 MoM

    Interpretácia :
    výsledok skríningu - negatívny
    Riziko Downohvo systrómu :1 v 5,200 (v termíne)
    Riziko NTD : 1 v 1,200
    Poznámka : Aj keď je očakávané riziko Downovho syndrómu vypočítané podľa veku matky vyššie /1 v 1,200/ , riziko je fakticky nižšie pre hladinu MS-AFP, T-hCG A PAPP-A.

    Táto poznámka ma veľmi znepokojila. Môžete mi ju, prosím, ozrejmiť a povedať mi, či sa mám obávať, že dieťatko bude mať Downov syndróm? Vopred ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    výsledok skríningu - negatívny
    to stačí. Riziko, že budete mať dieťa s Downovým syndrómom je 1 ku 5200, znamená to, že 1 žena z 5200, ak má rovnaké výsledky ako vy, tak bude mať downa.