• 34.t.

    dobrý deň, chcem sa spýtať, moja manželka je v 34. týždni a dosť často konzumuje alkohol. chcem sa spýtať aké je riziko poškodenia plodu, podotýkam, sme normálna rodina, na to dieťa sa strašne teší, nakúpila mu už komplet výbavičku v hodnote 50tisic Sk. Veľmi sa teší ale nechápem, prečo si nevie odoprieť alkohol keď to bábo bolo dlho plánované a nevedela sa naň dočkať. 5 pohárov vína /á 2dcl/ jej dokopy nerobí nič. Nepila od začiatku tehotenstva lebo vtedy ju zo všetkého napínalo, až keď vstúpila do 5. mesiaca tak s tým začala. Čo jej mám poradiť a aké je riziko že sa dieťa narodí postihnuté nejako? Ak by s tým teraz sekla, dalo by sa ešte zabránit postihnutiu? ďakujem za odpoveď peter

    Dobrý deň Peter,
    chápem Vaše obavy. Nepíšete presne, koľko toho manželka vypije a či pije denne, alebo iba občas.
    Najzávažnejšie postihnutie je vtedy, ak sa alkohol pije pravideľne na začiatku gravidity, prvé 3 mesiace.
    Ak žena vypije menej ako 15 dávok alkoholu (1 pivo, dve deci vína, jeden "panák") za týždeň, tak k výraznému poškodeniu nedochádza, ako bezpečné sa považuje požitie jednej dávky za deň.
    Samozrejme by bolo dobré, ak by manželka s tým prestala, na druhej strane skúste sa zamyslieť, prečo popíja, či je to iba z nudy (samota) alebo je za tým nejaký vážnejší problém.