Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Káva

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den, má pitie kávy ( 4 silné turecké ) na začiatku tehotenstva, kedže som o nom nevedela, negatívny vplyv na vývoj dietatka? Dakujem za odpoved

Podobné otázky

 • Tlakomer

  , Autor: nisa

  Dobry deň,
  Je bezpečne si v tehotenstve (3 trimester) merať tlak obyčajným tlakomerom čo mám doma na baterky? Mám problém že niekedy (najmä po magneziovej vode) klesne tlak, tak či si ho môžem bežne merať aj doma či je potrebné čakať na poradňu. Zo začiatku som si merala aj tri krát denne bola som sledovaná na internej ambulancii.

  Je bezpečne si dať denne jednu kavu v prípade nízkeho tlaku? Dávam si jednu slabšiu kávu, ale mám dosť výčitky.

  Vopred dakujem za odpoved

 • Voľná tekutina

  , Autor: Simona2633

  Dobrý deň.
  Môj dr mi našiel cez ultz nepatrné množstvo tekutiny (1 deň pred očakávanou ms), o týždeň na to som zistila že som tehotná (veľmi slabučká čiarka na teste,dnes už silná), a bolo mi to potvrdené aj dr, hcg v tej dobe 24.
  Mám pravidelný 28 dňový cyklus, a ovuláciu som musela mat pravdepodobne cca tesne pred ms.
  Dnes som bola na kontrole, na ultz nebolo ešte nič vidno, lebo zrejme som teraz cca 14DPO.
  Ale voľnej tekutiny je viac ako naposledy. Mám sa obávať?
  Na ultz vyzeralo všetko ostatné v poriadku.
  Ďakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  24 HCG je takmer negatívne, a z ostatných vašich údajov sa neviem zorientovať, ak Vám mešká menštruácia viac ako týždeň a nie je nič vidno na UZV, bolo by dobré skontrolovať hladinu HCG ak je viac ako 1000 už by mala byť vidieť gravidita v maternici, ak nie je je potrebné vylúčiť mimomaternicovú tehotnosť.

 • Ovu

  , Autor: Nnkgvbnn

  Dobrý deň,mešká mi 10 dni menstruacia, myslím že v prvý -druhý deň očakávanej MS som mala slabý výtok hnedý s asi dvoma kvapkami krvy (pravidelne som si robila testy a negatív,zo zvedavosti som si robila aj ovu testy a slabá čiarka ) .dnes (23dpo) som si spravila ovu test a pozitívny, (menštruáciu stále nemám)pár dni sa nedostanem do lekárne a zvedavosť mi nedá, je tam šanca že som tehotná?

 • Kava v tehotenstve

  , Autor: Lucia7933

  Dobry den pan Dr.
  Chcem sa opytat aky mate nazor na pitie kavy (kofeinovej) v tehotenstve?
  Od 6tt do cca 16tt som ju nemohla ani citit,nepila som vobec.Ale od toho 16tt som zacala ale vzdy max 1 denne ale len cappuccino alebo latte zo zrnkovej kavy..nie silne esspreso. Je to takto v poriadku? Obcas mam aj vycitky ci ten kofein nezrychluje pulz aj babatku. Alebo mu inak neskodi. Zacala som ju pit hlavne z dovodu velkej unavy a celkovo mavam nizsi tlak okolo 105.
  Dakujem za odpoved ,pekny den.

 • Kaldyum v tehotestve

  , Autor: Nela1717

  Dobrý deň p.profesor,

  Som v 10 TT a všeobecný lekár mi pre znížený obsah draslíka v krvi (kvôli viacdňovým hnackám) predpísal Kaldyum 1-0-1. Je prosím Vás používanie tohto lieku v 1.trimestri bezpečné?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kaldyum obsahuje chlorid draselný, z ktorého telo získavá draslík. V tehotnosti sa môže podať, ak je jeho prínos vyšší než riziko, ale riziká som nikde nenašiel popísané.
  Osobne si myslím, že miesto liekov je možné skúsiť jesť banány a sušené marhule, ale neviem akú ste mali presne hladinu.