Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,176 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • piata choroba

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pán doktor, veľmi pekne Vás prosím o odpoveď...momentálne som v 34. týždni tehotenstva. Pred tromi týždňami boli u nás na návšteve deti, ktoré ešte nemali žiadne príznaky nejakého ochorenia, po týždni sa však chlapec vysypal, exantém na tvári bol typicky motýlikový, ako pri piatej chorobe, postupne sa vysypal na celom tele, ten exantém už tak typicky pre toto ochorenie nebol, v hrdle mu bol zistený stafylokok, medzitým moja dcéra mala teplotu okolo 38,5°C 2 dni, bol jej urobený výter z hrdla, vyšiel betahemolytický streptokok, nasadený Augmentin, po dvoch dnoch sa tiež vysypala, pravdepodobne alergia na Augmenti, popo vysadení výsyp zmizol. Týždeň na to sa vysypala sestra toho chlapca, tiež výrazne v tvári a neskôr po celom tele, ja som v priamom kontakte bola iba s mojou dcérou, ak by to bola piatá choroba je veľké riziko prenosu na plod,ak by som toto vírusové ochorenie prekonala aj bez príznakov?Je však možné že som sa už s takouto dg.stretla, pred tehotenstvom som pracovala na detskom oddelení 15 rokov.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  5. detskú nemoc sposobuje parvovirus B19 a pre tehotné predstauje isté riziko. Ak by sa preniesla na plod, tak hrozí riziko anemizácie plodu.
  Avšak iba veľmi malá časť postihnutých plodov anemizuje, vačšinou je priebeh naprosto benígni bez žiadnych príznakov. Vy ste v 34. týždni, takže Vaše dieťa je už plne životaschopné, ak by sa príznaky anémie vyskytli. Informujte svojho gynekológa, stačí ultrazvukové sledovanie plodu.