• Nizko molekulárny heparín

    Dobrý deň,
    prosím Vás o radu. Prvý krát sa mi podarilo otehotnieť asi po 7 mesiacoch manželstva, avšak začala som krvácať. Išla som na vyšetrenie a pán doktor mi potvrdil tehotenstvo a predpísal Duphaston a Ascorutin s tým, že mám prísť o 5 dní na sono. Počas sona zistil, že som potratila. V správe bolo zaznamenané, že USG-nízko nidovaný chóriový váčok. Po tomto mi robil môj gynekológ genetické vyšetrenie krvi a zistil nasledujúce skutočnosti: Factor XIII A V34L heterozygot, PAI-1 4G/4G a povedal, že toto bol dôvod potratu. Pri nasledujúcom tehotenstve mi odporučil hneď sa dostaviť na ambulanciu s tým, že od začiatku aplikovať injekcie nízko molekulárneho heparínu. Avšak lekár, ktorý ma vyšetroval pri krvácaní a po potrate tvrdí, že injekcie nebudú potrebné. Myslíte si, že tieto genetické mutácie boli príčinou potratu? A aký je Váš názor na aplikáciu Fraxiparínu v prípade otehotnenia a tehotenstva? Ide totiž o dva protichodné názory a ja už nechcem riskovať ďalší potrat. Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    je mi veľmi ťažko sa k situácii vyjadriť. Ale cca. 20% poznaných gravidít sa potratí, a v naprostej vačšine (vyše 90%) ide o náhodu, plod bol nezdravý.
    Preto mi príde tvrdenie o potrebe heparínu predčasné, takéto vyšetrenia robíme až po 3. potrate. Osobne si myslím, že bola prílišná aktivita celkovo.