Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,154 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Vysoký pulz a Panická porucha v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den. Mam na Vas 2 otazky.
  Ad 1.: Som v 29.tehot.tyzd. Uz dva a pol roka sa liecim na uzkostnu panicku poruchu. Beriem Seroxat (paroxetiniumchlorid) 20mg,1 a pol tbl denne. V zaciatkoch som brala aj Frontin 0,5mg, ale ten som uz vyse roka neuzivala-nebolo to potrebne. Seroxat beriem neprestajne aj pocas tehotenstva, nakolko napriek tomu, ze tehotenstvo som planovala, sa mi ho nepodarilo vysadit. Tak sme sa s mojou psychiatrickou rozhodli, ze ho budem uzivat aj nadalej, vraj to nie su take velke davky. Avsak nejake skusenosti s uzivanim Seroxatu pocas tehotenstva nema. Mate nejake skusenosti s uzivanim tohto lieku pocas gravidity a dojcenia? Moze mat dieta po pôrode abstinencne priznaky? Popr., ak by bolo nutne uzit Frontin (alprazolam) po porode a dojcila by som, ako dlho treba vynechat dojcenie-ako dlho sa vyplavuje z materskeho mlieka? Je nejaka alternativa Frontinu, pri ktorom sa moze dojcit?

  Ad 2.: Uz asi mesiac mam doobeda vysoky tep. Rano ked vstanem je vsetko normalne-tlak okolo 110/65 a pulz 88/min. Akonahle sa naranajkujem, tlak mam skoro rovnaky, ale pulz mi vybehne na 120-135/ min a mam palpitacie. V priebehu doobeda sa to stabilizuje a potom pocas dna je to uz normalne, pulz cca 88-105. Beriem zelezo rano na lacno pre harnicnu anemiu 112g/l. Posledne dva dni ma znepokojil aj fakt, ze mi zrazu raz za den tlak vybehol na 150/130(160/135) s tepom 105 (65) a vzapeti sa to okamzite upravilo na moje normalne hodnoty cca 110/70.

  Je to dane tehotenstvom, alebo mozem mat nieco so srdcom? Bola som na kardiologii a tam mi nic patologicke nezistili-robili ekg aj echo. Tie vykyvy sa mi nepacia, hoci na poradniach u gynekologa mam stale dobry tlak 110/70. Chcela by som na to vediet vas nazor.
  Vopred velmi pekne dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  benzodiazepímy (alprazolam) sa vylučujú do mlieka, ale dieťa neohrozujú, abstinenčné príznaky pri vysadení nebývajú. Pri užívaní v gravidite, može byť ovplyvnený CTG záznam počas porodu, ale hlavne pri vyšších dávkach (znížená reaktivita).
  Seroxat je povolený, antidepresíva sú najčastejšie užívané lieky v gravidite v USA. Bolo dokázané zvýšené riziko vrodených vád srdca u detí a predčasných porodovu žien, ktoré užívajú podobné lieky, ale ak je nutné, lieky sa majú užívať aj v gravidite.
  Vysoký tep máte zrejme v súvislosti so základným onemocnením.
  Osobne si myslím, že pre Vás bola potrebná psychoterapia ešte pred otehotnením.