• Vysoký pulz a Panická porucha v tehotenstve

    Dobry den. Mam na Vas 2 otazky.
    Ad 1.: Som v 29.tehot.tyzd. Uz dva a pol roka sa liecim na uzkostnu panicku poruchu. Beriem Seroxat (paroxetiniumchlorid) 20mg,1 a pol tbl denne. V zaciatkoch som brala aj Frontin 0,5mg, ale ten som uz vyse roka neuzivala-nebolo to potrebne. Seroxat beriem neprestajne aj pocas tehotenstva, nakolko napriek tomu, ze tehotenstvo som planovala, sa mi ho nepodarilo vysadit. Tak sme sa s mojou psychiatrickou rozhodli, ze ho budem uzivat aj nadalej, vraj to nie su take velke davky. Avsak nejake skusenosti s uzivanim Seroxatu pocas tehotenstva nema. Mate nejake skusenosti s uzivanim tohto lieku pocas gravidity a dojcenia? Moze mat dieta po pôrode abstinencne priznaky? Popr., ak by bolo nutne uzit Frontin (alprazolam) po porode a dojcila by som, ako dlho treba vynechat dojcenie-ako dlho sa vyplavuje z materskeho mlieka? Je nejaka alternativa Frontinu, pri ktorom sa moze dojcit?

    Ad 2.: Uz asi mesiac mam doobeda vysoky tep. Rano ked vstanem je vsetko normalne-tlak okolo 110/65 a pulz 88/min. Akonahle sa naranajkujem, tlak mam skoro rovnaky, ale pulz mi vybehne na 120-135/ min a mam palpitacie. V priebehu doobeda sa to stabilizuje a potom pocas dna je to uz normalne, pulz cca 88-105. Beriem zelezo rano na lacno pre harnicnu anemiu 112g/l. Posledne dva dni ma znepokojil aj fakt, ze mi zrazu raz za den tlak vybehol na 150/130(160/135) s tepom 105 (65) a vzapeti sa to okamzite upravilo na moje normalne hodnoty cca 110/70.

    Je to dane tehotenstvom, alebo mozem mat nieco so srdcom? Bola som na kardiologii a tam mi nic patologicke nezistili-robili ekg aj echo. Tie vykyvy sa mi nepacia, hoci na poradniach u gynekologa mam stale dobry tlak 110/70. Chcela by som na to vediet vas nazor.
    Vopred velmi pekne dakujem za odpoved.

    Dobrý deň,
    benzodiazepímy (alprazolam) sa vylučujú do mlieka, ale dieťa neohrozujú, abstinenčné príznaky pri vysadení nebývajú. Pri užívaní v gravidite, može byť ovplyvnený CTG záznam počas porodu, ale hlavne pri vyšších dávkach (znížená reaktivita).
    Seroxat je povolený, antidepresíva sú najčastejšie užívané lieky v gravidite v USA. Bolo dokázané zvýšené riziko vrodených vád srdca u detí a predčasných porodovu žien, ktoré užívajú podobné lieky, ale ak je nutné, lieky sa majú užívať aj v gravidite.
    Vysoký tep máte zrejme v súvislosti so základným onemocnením.
    Osobne si myslím, že pre Vás bola potrebná psychoterapia ešte pred otehotnením.