Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • zápal močových ciest

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, pred piatimi dňami som navštívila gynekológa z dôvodu, že som pri močení našla v záchodovej mise a na toaletnom papieri kvapku krvi. Vyšetrili mi moč (výsledkom ale bola len informácia, že v moči sa nachádzajú baktérie, výsledok neuvádzal aké a ani koľko). Spomenula som, že močím často ale už od začiatku tehotenstva (momentálne som v 17. týždni) plus som uviedla, že takisto dlhodobo cítim slabé pichanie v spodnej časti brucha úplne nízko až pod úrovňou brucha, na rôznych miestach (čo som dovtedy považovala za bežný prejav tehotenstva). V daný deň som cítila pálenie pri močení ale pálilo ma to niekde zvonku na mieste medzi pošvou a konečníkom (to som zase považovala za prejav mojej mykózy, ktorá bola akurát v procese liečenia). Lekárka však na moje prekvapenie uzaverla, že ide o zápal močových ciest a predpísala mi Zinnat 500 mg, ktorý som užívala 5 dní dvakrát denne. Dnes som užila poslednú tabletku ale pichanie pod úrovňou brucha cítim stále. Je možné, že mi antibiotiká nezabrali alebo ide naozaj len o bežný prejav tehotenstva a žiadny zápal som ani nemala? Niekedy sa mňa dostaví tlak na močenie dosť rýchlo a ak hneď nejdem na toaletu, dosť výrazne ten tlak cítim. Niekedy zase na to ako veľmi mi treba na záchod, dosť málo vymočím. Pálenie pri močení však nemám a ani žiadne silné bolesti. Po dobratí antibiotík mám priniesť moč na kultiváciu, stačí to ako ďalší krok v liečbe alebo mám vyhľadať lekára skôr ako budú výsledky? Je možné moč odobrať už zajtra ráno ak som dnes o cca 14.00 vzala poslednú tabletku? Znepokojuje ma ešte jedna vec, od včera ma bolí dosť chrbtica v oblasti krížov, dúfam ale, že ide skôr o chrbticu a nie o obličky lebo bolí ma to dosť nízko a hlavne som PN kvôli placente praevii a vela lezim, tak som z toho torchu dolámaná. Ale aj tak mám obavy či to nemôže súvisieť s močovými cestami. Neviete mi, prosím, poradiť čo by som mala robiť?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  mne to príde ako normálne prejavy tehotenstva, na druhej strane, nedoliečený zápal močových ciest je v gravidite nebezpečný, preto sme viac opatrný a radšej liečime aj minimálne príznaky.
  Doležité budú výsledky kultivácie moča. Čo sa týka bolesti v krížoch, to je v tehotnosti normálne už od začiatku gravidity.

Podobné otázky

 • 5 choroba v tehotenstve

  , Autor: Janicka317

  Dobrý chcem sa opytat mám zapal močových ciest a užívam zinnat 500, môže to ublížiť plodu ?? A ďalšie podozrenie mám bola som s pozitívnou osobou ktorá ma 5 chorobu, a som v 15tt ako mám postupovať a aké môžu byt následky mám veľké obavy dakujem .

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zinnat je bezpečný a ak ste bola v kontakte s 5. chorobou je vhodné vyšetrneie protilátok, ak budú negatívne, opakovať protilátky o 14 dní, ak sa začnú tvoriť, boli ste infikovaná a je potrebné sledovanie.

 • Krčok

  , Autor: Lucik...

  Dobrý večer,
  chcem sa opýtať, aktuálne som v 30tt, beriem už viac ako mesiac Utrogestan 0-0-2 tbl kvôli skracovaniu krčka, v pondelok som bola na poradni u svojej gynekologicky kde mi zistila zhoršený nalez krčka na 25mm s tým že pri tvrdnuti 19-20mm, odporučila má na hospitalizáciu kde som hneď išla a včera má po 2 dňoch prepustili s tým, že tvrdnutie brucha ktoré som mala často aj pri tom ako som mesiac doma ležala je fyziologické, napichali ma magneziami a aj naďalej mam doma brať svoj Magnerot a odporučili sledovať krčok každé 2 týždne u svojej doktorky. Mám aj ATB na opakovaný zápal močových ciest. Chcem sa ale opýtať, doktorka mi odporučila kludovy režim s liečbou ale teraz v sobotu mame svokrovu oslavu kam treba autom cestovať cca hodinu. Na oslave by som samozrejme ležala, miestami sedela ak sa bude jesť. Ide mi o to, či mi odporúčate na takúto oslavu ísť aj s tou cestou po našich rozbitých cestách kde to v aute riadne natriasa alebo radšej mam ostať doma ležať ako doteraz a neriskovať to? Na oslave bude dosť ľudí a deti, takze bude tam aj hluk a tak ako na oslave býva. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kľudový režim nepredlžuje graviditu, problém s oslavou vidím skôr v tom, že budete vzdialená od Vašej pôrodnice, ak by sa náhodou niečo stalo (zrejme sa nič nestane). Dôležité je naozaj sledovanie dynamiky dlžky krčka na rajone a utrogestan. Je možné, že po vyliečení infekcie močových ciest sa situácia ukludní.

 • Streptokok

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň ja som sa pýtala na ten streptokok. Na uraplasmy my brali stery tesne pred tehotenstvom mala som negatívny nález potom brali moč na začiatku tehotenstva a ten bol sterilny a v poriadku tiež ho brali kvôli uraplasmy stery mi brali v 10 tt ale potvrdil sa len streptokocus aglacitae no masívne. To pálenie pošvy a svrbenie sa zhoršilo ako som začala nosiť vložky kvôli progesteronelle. Gynekológ povedal že streptokoka by neriešil až pri pôrode aj keď som mu písala že mám svrbenie a pálenie pri močení iné problémy nemám. Chcem sa spýtať môže to ohroziť dieťa ? Ako som písala som 15+6 tt a poradňu mám v utorok tak či to s
  Do vtedy počká a či si môžem vložiť canesbalance do vtedy alebo či to riešiť nejako akútne ďakujem za odpoveď ?

 • Antibiotika v zaciatku tehotenstva.

  , Autor: Bubka.25

  Dobry vecer chcem vas poprodit o radu. V prvych tyzdnoch tehotenstva cca 3 ,4 som uzivala 2 tyzdne zinat 500 na silny zapal mocovych ciest hned potom som ochorela na chripku kde som brala 3 dni sumamed. Nevedela som ze som tehotna moze to v takom skorom stadiu uskodit plodu?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  obe spomínané antibiotiká sú v tehotnosti bezpečné. Ak by aj došlo v takto včasnej tehotnosti k poškodeniu zárodku, ten by sa potratil, ak sa nepotratil, nebol poškodený.

 • Krvácanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, som v 25. týždni tehotenstva a už som Vám pár krát písala s otázkami ohľadne krvácania, moja situácia sa však naďalej mení, a tak mám zase ďalšie otázky. Prvýkrát som zakrvácala v 14. týždni, potom v 17., 22., 23., 24. a teraz v 25. týždni pred pár dňami. Ide staĺe o slabučké zakrvácanie, vždy sa objaví len pri cikaní, v mise a na toaletnom papieri nájdem trochu krvi, niekedy to je len pri jednom cikaní, niekedy sa to objaví pri dvoch cikaniach po sebe. Aj keď som sa vybrala hneď k lekárovi, nikdy mi nenašli ani v pošve ani v moči stopy krvi. Gynekologicky vraj nevidno žiadne príčiny (placenta nad dolným segmentom na zadnej stene, žiadne hematómy, krčok bez poranení, podľa vaginálneho ultrazvuju 38 mm dlhý). Ako môžte vidieť, spočiatku bolo to krvácanie zriedkave, od apríla sa však začalo opakovať po približne týždni a naposledy len po štyroch dňoch. Inak pri krvácaní v 17. týždni mi naordinovali na pohotovosti Zinnat kvôli podozreniu na zápal močových ciest a vtedy nasledovala zhodou okolností najdlhšia pauza medzi krvácaniami (neviem či to je len náhoda, zistili mi vtedy len prítomnosť baktérii v moči, nezisťovali však vraj ich množstvo/premnoženie/kultiváciu, ak som to správne pochopila, subjektívne som nemala ťažkosti). Subjektívne nepociťujem žiadne ťažkosti ani s močením (okrem častého močenia) a ani gynekologické (okrem tvrdnutia častého tvrdnutia brucha od 17. týždňa cca 20 krát za deň, avšak bez vplyvu na krčok). Najprv som si myslela, že to krvácanie je z pošvy, teraz sa mi však stále viac zdá, že to je z moču, pretože spontánne, mimo močenia, krvácať nezvyknem, nohavičky nemávam od krvi. Lekári stále skontrolujú prítomnosť krvi v moči, skontrolujú ma gynekolkgicky a pošlú domov, posledne dva razy som už ani nešla na pohotovosť pri zakrvácaní. Znepokojuje ma ale tá zvyšujúca sa frekvencia. Nie je potrebné urobiť nejaké ďalšie vyšetrenia? Alebo sa mám spoliehať na to, že to vzniká len v dôsledku nadmerne prekrvenej sliznice/praskajúcim cievkam v močovej rúre/pošve?? Neviem či to môže nejako súvisieť, mám problém s varixami, ľavú nohu mám v oblasti chodidla a členka celú fialovú, plus mám varixy asi aj v oblasti genitálii (cítim tlak / bolestivé nahrnutie krvi do vonkajších genitálií keď sedím a ležím a následne vstanem). Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek radu. Pekný deň.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  možete zakrváca´t aj z pošvy aj z močových ciest.
  krvácanie može by´t stále, alebo intermitentné, príčin je mnoho. Nebolo by na škodu vyšetriť moč pod mikroskopom a prípadne i kultivačne. Ak sa nepotvrdí infekcia, tak by som to neriešil, v prípade silnejšieho krvácania je vhodné vyšetrenie.