• Nenasla som odpoved : sekcie, myomy a imunita.......

    Dobry den p.doktor, mam 36r,, za sebou 2porody sekciou /v r.1998 pre nezostupujuci porod v 42.tt, v r.2008 potrat a v r 2009 sekciu opat - zauzleny pupocnik, tehot.diabetes/. Chceli by sme este tretie dieta, no mam 3 problemy :
    1. na m,aternici mam 2myomy - 24mm na prednej stene a 16mm na zadnej stene /prvy som mala pri druhom tehotenstve/
    2. mala som uz dve sekcie
    3. od oktobra min.roka do januara som brala s mensim odstupom 5tyzdnov ATB pre virozy a moja lekarka mi odporuca liecbu Luivacom....
    Kedze sa chceme v maji opat pokusit o babetko, mozme, vzhladom na vyssie uvedene?Mozem teraz podstupit aj tu liecbu Luivacom?
    Este jeden dotaz -moj lekar mi odporuca otehotniet cim skor kvoli myomom aj veku - myomy mi sposobuju dlhe a silne krvacania, kt. sa mi objavili po druhom porode /kojila som 9mesiacov a menzes som mala zatial 4x od porodu/. Vraj mi potom vyberu radsej maternicu.. je to naozaj nutne? Nie je ina moznost - vyoperovat myomy ci urobit embolizaciu? Je naozaj maternica uz nepotrebna, kedze stvrte dieta nebudeme uz moct mat a ani chciet? Nenastupi po jej vybrati skor menopauza?
    Dakujem pekne

    Odpovedá MUDr Jozef Záhumenský

    Dobrý deň,
    už som myslím na túto otázku odpovedal.
    takže:
    závisí od lokality myomov ale nemusia robiť žiadne problémy
    tretia sekcia býva bezpečná, potrebné je sledovanie jazvy ultrazvukom
    na virozy sú ATB neúčinné, ATB sa dávajú na baktériové infekcie
    operácia myomov sa robí iba v prípade, že by vadili otehotneniu
    po vybraní maternice nepríde skor menopauza, lebo vaječníky ostanú