• streptokok B

    Dobrý deň pán doktor, dnes mi bol v 36 týždni zistený streptokok B v pošve, doktorka mi nedala žiadne lieky, vraj až pri pôrode. Ale čo ak pôrod pôjde veľmi rýchlo a nestihnú mi ich dať. Čítala som že to môže spôsobiť až smrť novorodenca. Nie je lepšie rodiť cisárskym? A ešte ma zaujíma, v papieroch na toxoplazmozu čo mi robili v 35 týždni mám napísané výsledok negatívny, matka a dieťa nie sú chránení pred toxo infekciou. Čo to znamená, že nemám protilátky a môžem ju dostať, alebo už ju mám tú toxoplazmozu. Som zúfalá, prosím poradte.Ďakujem.

    Dobrý deň,
    streptokokus skupiny B je normálna súčasť pošvovej flora a máho až 30% žien. Pri porode može prejsť na plod a ohroziť ho, lebo plod na rozdiel od nás sa nevie brániť proti nemu.
    Ak sa o ňom vie, tak sa podajú počas porodu antibiotiká, ak by sa nestihli, budú dieťa sledovať novorodeneckí doktori, ktorí ho v prípade príznakov okamžite zaliečia. Nemusíte sa nijako stresovať.
    Ak máte negatívne protilátky proti toxo, tak to znamená, že ste ju ešte nemala. Riziko nákazy v gravidite je velmi malé.