Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • streptokok B

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, dnes mi bol v 36 týždni zistený streptokok B v pošve, doktorka mi nedala žiadne lieky, vraj až pri pôrode. Ale čo ak pôrod pôjde veľmi rýchlo a nestihnú mi ich dať. Čítala som že to môže spôsobiť až smrť novorodenca. Nie je lepšie rodiť cisárskym? A ešte ma zaujíma, v papieroch na toxoplazmozu čo mi robili v 35 týždni mám napísané výsledok negatívny, matka a dieťa nie sú chránení pred toxo infekciou. Čo to znamená, že nemám protilátky a môžem ju dostať, alebo už ju mám tú toxoplazmozu. Som zúfalá, prosím poradte.Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  streptokokus skupiny B je normálna súčasť pošvovej flora a máho až 30% žien. Pri porode može prejsť na plod a ohroziť ho, lebo plod na rozdiel od nás sa nevie brániť proti nemu.
  Ak sa o ňom vie, tak sa podajú počas porodu antibiotiká, ak by sa nestihli, budú dieťa sledovať novorodeneckí doktori, ktorí ho v prípade príznakov okamžite zaliečia. Nemusíte sa nijako stresovať.
  Ak máte negatívne protilátky proti toxo, tak to znamená, že ste ju ešte nemala. Riziko nákazy v gravidite je velmi malé.

Podobné otázky

 • Kultivácia v tehotenstve

  , Autor: annie1234

  Dobrý deň pán profesor,

  v 13.týždni tehotenstva mi bola robená kultivácia z pošvy, nakoľko už 3 mesiace užívam vaginálne probiotiká a nedarí sa dostať pošvové prostredie do normálu, chýbajú laktobacily. Moje symptómy sú svrbenie vchodu do pošvy, pociťujem to už dlhodobo.
  Pri kultivácii v 13.týždni mi bola nájdená klebsiella pneumiae a tiež streptokok .
  Lekár mi predpísal macmiror na vkladanie na 7 dní a naďalej dlhodobo pokračovať v probiotickej liečbe.
  Momentálne som v 17.týždni, po dobratí macmiroru mi nebol robený kontrolný ster, tak by som sa chcela opýtať, za predpokladu že klebsiella je v pošve stále prítomná, môže spôsobiť nejaké komplikácie v tehotenstve ? Je potreba sa obávať ? Viem, že streptokok bude v pošve prítomný až do pôrodu, že nemá význam liečiť ho ATB liečbou. Už mám za sebou jeden MA v 8.týždni. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  klebsiela môže byť normálnou súčasťou pošvovej flóry, a nerobí žiadne komplikácie. Probiotiká sú dobrý postup, dlhodobo, pretože laktobacily sú veľmi dôležité aj pre zdravý priebeh tehotnosti.

 • Streptokok , porod

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer
  Som momentálne v 35. týždni tehotenstva a trápi ma jedna vec. Na začiatku tehotenstva mi z kultivácie vyšiel Hemolytický streptokok skupiny B. No v tom období som začala mať aj zdravotné problémy, streptokoka mi našli i v hrdle, doktorka obvodná mi nasadila Ospen, taktiež sa liečil aj partner. Gynekológ ma informoval, že streptokok v pošve sa lieči až pri porode.
  K veci- v 34. týždni mi z kultivácie vyšiel streptokok negatívny no a paradoxne, to je moj problém, totiž, bojím sa, aby sa tam za tých 6 týždňov ešte nestihol objaviť nejak, keď tam už raz bol. Zaujímalo by ma, či sa može len tak vytratiť, ak už raz bol prirodzenou súčasťou. Jeho povod riešim aj preto, že od pozitívneho nálezu na začiatku tehotenstva sme s partnerom nemali pohlavný styk, až v týchto dňoch a ja sa bojím, či ho nakoniec nemožem získať od partnera. Kde všade može streptokok byť prítomný a prečo ho niekto má a niekto nie? Imunita, genetika?
  ... ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  streptokok skupiny B nie je hemolytický. Hemolytický je skupiny A a je to beta hemolytický streptokok a nič nerobí, je to bežná súčasť pošvového prostredia. Nestresujte sa nič Vám nehrozí.

 • streptokok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  cez vyhladavanie som si dala zobraziť temu streptokok. Našlo to vela otazok a vasich odpovedi, ktore som si aj precitala. Vravite, ze streptokok je bezna flora a treba liecit iba pri porode.
  Chcela by som sa spytat, ci zalezi aj na druhu streptokoka. Bol by zisteny a najskor som si vkladala cipky, no nakolko nazabrali a streptokok bol pri opatovnej kultivacii zas zisteny, dokror mi predpisal antibiotika Ospen. Ze vraj mam streptokoka, ktory moze sposobit potrat. Momentalne som v 19 tt.
  A este jedna otazka, ci je mozne mat pohlavny styk.
  Tak vas prosim trosku o vyvetlenie, dakujem.