• Kultivácia v tehotenstve

    , Autor: annie1234

    Dobrý deň pán profesor,

    v 13.týždni tehotenstva mi bola robená kultivácia z pošvy, nakoľko už 3 mesiace užívam vaginálne probiotiká a nedarí sa dostať pošvové prostredie do normálu, chýbajú laktobacily. Moje symptómy sú svrbenie vchodu do pošvy, pociťujem to už dlhodobo.
    Pri kultivácii v 13.týždni mi bola nájdená klebsiella pneumiae a tiež streptokok .
    Lekár mi predpísal macmiror na vkladanie na 7 dní a naďalej dlhodobo pokračovať v probiotickej liečbe.
    Momentálne som v 17.týždni, po dobratí macmiroru mi nebol robený kontrolný ster, tak by som sa chcela opýtať, za predpokladu že klebsiella je v pošve stále prítomná, môže spôsobiť nejaké komplikácie v tehotenstve ? Je potreba sa obávať ? Viem, že streptokok bude v pošve prítomný až do pôrodu, že nemá význam liečiť ho ATB liečbou. Už mám za sebou jeden MA v 8.týždni. Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    klebsiela môže byť normálnou súčasťou pošvovej flóry, a nerobí žiadne komplikácie. Probiotiká sú dobrý postup, dlhodobo, pretože laktobacily sú veľmi dôležité aj pre zdravý priebeh tehotnosti.