• Duphaston v tehotenstve

    Dobrý deň p. MUDr. Záhumenský!
    Chcela by som sa spýtať, či duphaston nemá nejaké vedľajšie účinky. V príbalovom letáku som sa dočítala, že môže spôsobovať ráštep močovej rúry u narodených detí, hlavne u chlapcov. Som v 8. týždni tehotenstva. Mala som problémy s krvácaním a špinením, preto som bola aj v nemocnici. Lekár mi predpísal teraz duphaston a to 2 tabletky denne až do 12 týždňa tehotenstva. Toto mám už tretie tehotenstvo. Predošlé tehotenstvo som mala tiež podobné problémové s krvácaním, ale dopadlo dobre a norodila sa mi dcéra. Prvé tehotenstvo mi skončilo v 7. týždni zamĺknutým potratom. Preto sa pýtam, keď som riziková pacientka, či ten duphaston mám užívať aj keď som zatiaľ už v poriadku. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    Duphaston je čistý gestagén a podáva sa ako podpora pri hroziacom potrate. Avšak jeho priaznivý účinok je pomerne sporný a nie sú jasné dokazy o jeho prospechu. Ak hrozí potrat, tak je to kvoli tomu, že plod je nezdravý a my ho nevieme vyliečiť nijako. Ak je plod zdravý, tak prežije aj bez duphastonu ak je poškodený tak sa potratí napriek liečbe.
    Nič nepokazíte ak ho budete brať aj keď ho brať nebudete.