Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Duphaston v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň p. MUDr. Záhumenský!
  Chcela by som sa spýtať, či duphaston nemá nejaké vedľajšie účinky. V príbalovom letáku som sa dočítala, že môže spôsobovať ráštep močovej rúry u narodených detí, hlavne u chlapcov. Som v 8. týždni tehotenstva. Mala som problémy s krvácaním a špinením, preto som bola aj v nemocnici. Lekár mi predpísal teraz duphaston a to 2 tabletky denne až do 12 týždňa tehotenstva. Toto mám už tretie tehotenstvo. Predošlé tehotenstvo som mala tiež podobné problémové s krvácaním, ale dopadlo dobre a norodila sa mi dcéra. Prvé tehotenstvo mi skončilo v 7. týždni zamĺknutým potratom. Preto sa pýtam, keď som riziková pacientka, či ten duphaston mám užívať aj keď som zatiaľ už v poriadku. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Duphaston je čistý gestagén a podáva sa ako podpora pri hroziacom potrate. Avšak jeho priaznivý účinok je pomerne sporný a nie sú jasné dokazy o jeho prospechu. Ak hrozí potrat, tak je to kvoli tomu, že plod je nezdravý a my ho nevieme vyliečiť nijako. Ak je plod zdravý, tak prežije aj bez duphastonu ak je poškodený tak sa potratí napriek liečbe.
  Nič nepokazíte ak ho budete brať aj keď ho brať nebudete.

Podobné otázky

 • tehu a duphaston

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den prajem....chcela by som pocuvat Vas nazor na duphaston v tehotenstve...nakolko aj pri prvom tehotenstve som mala utrogestan nemala som ziadne problemy ziadne ktvacanie a ani som nikdy nepotratila teraz som tiez otehotnela na prvy krat zatial bez problemov som v 7tt.a lekar mi dal so 12 tt brat dupik 2x1 hovorim ze som nemala problemy ani nic podobne a z eon to dava preventivne..no moc sa mi nepaci ze len tak preventivne ma pcha hormonmi neviem ci v tom mam pokracovat alebo vysadit dakujem pekne za skoru odpoved

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  už chápem, prečo sa rušia na Slovensku oddelenia. Zbytočne sa mrhá financiami na lieky. zbytočne utrogestan aj duphaston, to stojí dosť pňazí.