• Rhega v 28 tyzdni

    Dobry den prajem Pan Doktor,
    citala som na stranke mama a ja, ze v "záujme predchádzania možným rizikám sa dnes preventívne podáva Rh negatívnej matke v 28. týždni tehotenstva prvá dávka injekcie Rhega (anti-D globulín)." Ja som tiez RH - , momentalne som v 22. tyzdni. Zatial u mna neboli zistene ziadne protilatky v krvi. Poradte mi prosim Vas Pan Doktor, ci aj pri 1. tehotenstve treba podat RHega injekciu v 28. tyzdni? Chcela by som sa este opytat ak by bolo babatko po porode tiez RH - , bude treba mi pichnut RHega injekciu, alebo v tom pripade nie?
    Dakujem za Vasu odpoved, zelam pekny den.

    Dobrý deň,
    na to je pomerne zložité odpovedať. Približne jedna z 10.000 žien Rh negatívnych sa može senzibilizovať aj počas nekomplikovanej gravidity, preto sa v niektorých krajinách doporučuje podávať Rhegu všetkým negatívnym ženám v 28. týždni.
    Ale nie vždy sa to doporučuje, pretože riziko je naozaj minimálne a cena je privisoká. Ak porodíte Rh negatívne die´ta, nie je potrebné podať nič.