Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,233 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • povolené množstvo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň, chcem sa spýtať aké je povolené množstvo alkoholu v tehotenstve. Viem, že je to hlúpa otázka pretože alkohol by sa nemal užívať vôbec v tehu ale moja priateľka je v 27. tt a dosť často si dá alkohol, či víno alebo aj niečo tvrdšie. Nepila od začiatku tehu pretože jej nechutil ale začala ho popíjať niekedy od Vianoc 2010. termín pôrodu má niekedy v máji. Je možné, že poškodila plod ak si dosť často neodoprela ten alkohol? Aké je teda riziko poškodenia plodu? Aké je teda "bezpečné" množstvo? Pokiaľ viem, zvykla si dať aj liter vínka denne .... no nie pravidelne každý deň. Ďakujem za vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neexistuje zaručená bezpečná hodnota alkoholu v tehotnosti, aj malá dávka može sposobiť postihnutie plodu, ale samozrejme riziko stúpa s množstvom.
  Pomerne nízke až nulové riziko je ak žena konzumuje maximálně 8,5 jednotky nápoja týždenne (jedna jednotka je pol litra piva, 2 dcl vína a jeden "panák" tvrdého). Ak pije viac, potom je riziko poškodenia plodu reálne.