• obava v tehotenstve

    Dobrý deň.
    Pán doktor chcela som sa Vás opýtať, či je možné nakaziť sa toxoplazmozou od zajaca.
    Som tehotná 36tt a dcéra chová zajaca vonku v klietke. Stalo sa mi, že dcérka mala zajaca na rukách. Ja som si to neuvedomila a neskôr pri spoločnom šantení som jej davála pusu na tričko, kde bol pred tým zajko. Aj keď má klietku pravidelne čistenú vždy sa nájde trus po ktorom si poskáče.(takže na tričku mohlo niečo ostať)
    Myslela som si, že túto chorobu môžem dostať iba z mačacieho trusu. Pediatrička mi povedala, že sa mýlim a roznášajú to aj zajace a škrečky.
    Ak je to pravda, je riziko pre plod v 36tt? Ďakujem Vám veľmi pekne.

    Dobrý deň,
    pediatrička skutočne má veľmi nesprávne informácie.
    Zajac síce može byť nakazený toxoplazmózou, ale ju nevylučuje (rovnako ako človek), takže od zajaca by ste sa mohla teoreticky nakaziť, keby ste ho surového zjedla.
    Toxoplazmózu vylučuje jedine mačka svojím trusom. Prípadne iné mačkovité šelmy.