• Nepodaná Rhega

    Dobrý večer Pán doktor! Chcem Vás poprosiť o radu. Som AB negatív a manžel AB pozitív. Pri prvom pôrode v roku 2003, kedy sa mi narodila dcérka AB pozitív mi nebola podaná Rhega. Lekári vôbec nevenovali pozornosť našim krvným skupinám a preto mi ju ani nepodali. Mám prepúšťaciu správu z nemocnice a nič také tam nie je uvedené. Sme zúfalí, spomínana dcérka nám zomrela na Edwarsov syndróm vo veku 7,5mesiaca. Podstúpili sme niekoľko vyšetrení - aj genetických, bola to čiste náhodná forma a vraj máme normálny karyotyp. Konečne sme sa rozhodli pre druhé bábo, som v 8.týždni, ale môj gynekológ je z toho v miernom šoku,že sa nestretol osobne z nepodanou Rhegou. Poslal ma na hematológiu- na hematológii u nás ma nasmerovali naspäť ku gynekológii. Prosím,čo máme robiť. Znovu prídeme o dieťa? Máme obrovský strach.Srdečná vďaka za Vašu odpoveď a pomoc.

    Dobrý deň,
    riziko tvorby protilátok po nepodanej Rhege nie je veľké, závisí aj na AB systéme a krvnej skupine dieťaťa.
    Teraz je potrebné sledovať Vás na tvorbu protilátok, ak sa nebudú tvoriť, je to výborné, nič sa nedeje, protilátky by Vám mali nabrať v každom trimestry.
    Keby sa začali tvoriť, tak je potrebné sledovanie vývoja gravidity a prípadne známok vývoja chudokrvnosti plodu, plod sa už dá liečiť aj v maternici.