Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,077 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • príznaky

  , Autor: petra30

  Dobry Den. Chcem sa Vas opytat ze ci priznaky ako caste mocenie,bolesti krizou,bolesti prsnikou mozu byt priznaky tehotenstva. Poslednu mestruaciu som mala 8.1.2011 v 33 dni mavam nepravidelnu menstruaciu,teraz som ju mala dostat cca 4.2.2011 ale vzhladom na nepravidelnost asi aj neskor ,zatial som menstruaciu nedostala.Je mozne ze cakam miminko? Dakujem za Opoved s Pozdravom Petra

Podobné otázky

 • Streptokok v tehotenstve

  , Autor: Nika_25

  Dobrý deň pán profesor,

  v 12. týždni tehotenstva mi bol v moči zistený streptokok. Nemala som však žiadne príznaky premnoženia tejto baktérie, žiadne pálenie, svrbenie, rezanie a pod. Môj gynekológ mi nasadil atb na preliečenie.
  V 24. týždni bol výsledok z moču negatívny a ster v 36. týždni takisto negatívny.
  Podľa môjho gynekológa je vraj zaužívaný postup, že ak bol raz v tehotenstve streptokok prítomný, musia sa počas prvej doby pôrodnej podávať atb do žily.
  Je to naozaj tak a je všade aj u Vás na klinike takýto postup zaužívaný ak sa jedná napríklad aj o taký prípad aký mám ja?
  Ak to nie je nutné a nebezpečné pre bábätko, rada by som sa vyhla zbytočnému podaniu atb a stresu, či stihnem prísť včas do pôrodnice aby mi ich podali.

  Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno ak bol naozaj nájdený strepotokok skupiny B v moči, považujete sa už za pozitívnu a odporúča sa antibiotická profylaxia počas pôrodu. Nie je však potrebné sa stresovať, dôležité je o tom vediet, a aj keby sa nepodali antibiotiká včas, bude sa sledovať novorodenec.

 • Zelený výtok v 33tt

  , Autor: Lauri23

  Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ako postupovať v prípade bledozelenho výtoku v tehotenstve.
  Som v 33tt, pred dvomi dňami som dobrala floumizin (kvôli svrbeniu/paleniu), užívam do toho utrogestan na noc a dnes som si všimla zelenú hrudku výtoku.
  Včera som bola na poradni a všetko bolo vraj v poriadku. Dnes som zavolala preistotu svojmu gyne, ci to môže byt alebo mám prísť k nemu pripadne do nemocnice. Odpoved bola že mám počkať (ale neviem dokedy, či keď sa to zhorší alebo ďalšie nejaké príznaky môžu byt)
  Čítala som že zelený výtok v tehotenstve vyžaduje vyšetrenie gyne.
  Ako by som mala postupovať ?
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak nemáte iné potiaže (svrbenie a pálenie) a jednalo sa iba o jednu epizodu netreba to riešiť. Ak by sa výtok zosilnil, navštívte Vášho gynekologa.

 • 5.chroba

  , Autor: Emilka Milka

  Dobrý deň.

  Momentálne som 27+0 tt. Pred 8 dňami som bola v kontakte s dieťaťom u ktorého sa 2 dní dozadu spravila vyrážka typická pre 5.chorobu.
  Dnes som volala svojej gyn, ale sestrička ma odbila ze kým nemám príznaky nemám nič riešiť. Najbližsiu poradňu mam 6.5. Stačí vtedy riešiť sono pripadne krvné testy, alebo mam u gyn trvať na skorsom vyšetrení?

  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  dieťa bolo pravdepodobne infekčné a ideálne by bolo stanoviť Vám v krvi protilátky, či ste pred infekciou chránená. Ak nie, bude treba o 14 dní opakovať protilátky, či neprepuklo ochorenie a ak áno, sledova´t stav plodu ultrazvukom.

 • Piata choroba

  , Autor: Dušana_1

  Dobrý deň, pán doktor,

  Chcela by som sa opýtať na piatu chorobu. Neviem či sme ju so synom prekonali alebo nie. Ide o to, že som momentálne 16+3tt s tým, že synček mal v marci červené líčka, ale žiaden iný výsyp na tele. Červené líčka mal dlho, aj mu vyšiel zub, tak som to pripisovala tomu. Neskôr mi tak napadlo, či to nebola piata choroba aj keď aj tie červené líčka mi neprišli tak úplne ako pri piatej chorobe, ale samozrejme následne som už aj ja začala mať príznaky, ktoré som sa dočítala ako bolesť uzlín, bolesť zápastí a operované koleno, čo môže mať alebo nemusí mať súvis s tým. Ja som to pociťovala koncom marca. Následne som mala 4.4. NT ultrazvuk a tento utorok 22.4. ďalší ultrazvuk a zatiaľ bolo s plodom všetko v poriadku. Keď som to konzultovala s gynekologičkou a aj jej kolegom na NT ultrazvuku, aj tak v podstate povedali, že aj keby som sa nakazila nedá sa s tým nič robiť. Protilátky tam nerobia a neviem keď už je od toho mesiac vyše že či sa oplatí urobiť mi odber na protilátky.
  Preto sa chcem opýtať, keďže nie sme si istí, či to bola 5 choroba alebo nie a zatiaľ tieto dva UTZ boli v poriadku- ako by ste postupovali vy ? 24.5. mám veľký UTZ, je to postačujúce alebo mám ísť ešte medzi tým na UTZ ? Alebo ako by ste v mojom prípade postupovali vy. Už som na to aj prestala myslieť ale zas mi to začalo vŕtať hlavou, že snáď som niečo nezanedbala ale moju gynekologičku som o tom informovala a ona mi robí Utz na každej poradni.

  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  toto je pomerne náročný prípad, ale ak ste mali NT 4,4 mali ste absolvovať minimálne genetickú konzultáciu, ja by som určite zvážil aj odber plodovej vody. Pretože to nemusí byť následok infekcie (ale teoreticky môže). NT sa neskôr stráca a nedá sa opakovane namerať, stačí však jedna hodota. Neviem Vám viac poradiť, ale aspoň požiadajte o konzultáciu u genetika, prípadne aj odbery na protilátky proti parvovírusu, nech Vás pošlú niekam, kde sa to vyšetruje.

 • Mimomaternicové tehotenstvo a dutinka v maternici

  , Autor: katarinaa

  Dobrý deň, pred týždňom v utorok som mala krvný odber hcg - hodnota bola 9,14 a na sone nebolo vidieť nič. Pani doktorka si myslela že pôjde o biochemické tehotenstvo, preto ma objednala na kontrolný odber a sono o týždeň. Výsledok utorkového odberu odberu bol 104,9. Deň na to na sone povedala, že v maternici vidí "dutinku". Čo je to prosím vás tá dutinka? Je to nejaké synonymum pre gestačný vak alebo čo to vlastne je a čo to znamená? Stále totiž hovorí že sa nedá vylúčiť zatiaľ ešte ani mimomaternicové tehotenstvo, že uvidíme. Budúcu stredu mám kontrolný odber a budúci piatok kontrolné sono. Myslíte že už by mohlo byť na usg aj vidieť niečo čo nám potvrdí že neide o mimomaternicové tehotenstvo? Prípadne mala by som nejaké príznaky už teraz ak by išlo o mimomaternicové? Cítim sa úplne v poriadku, preto nerozumiem prečo to stále spomína. Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hladiny HCG sú extrémne nízke a jedná sa pravdepodobne o začínajúce tehotenstvo. Plod v maternici by mal byť na 100% vidno až pri hladine HCG okolo 1000, takže počkajte na to sono v piatok a uvidí sa.