Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • veruumal

  , Autor: radenka

  Dobrý deň, mám na Vás 2 otázky.
  1. Na veľkom palci na nohe mám bradavicu (,,kurie oko,,) a natrela som si to asi 3 x verrumal gelom - nevedela som, že sa nesmie v tehotenstve...Môže to mať nejaký vplyv, ak sa to takto lokálne potiera?
  2. Ja mám krvnú skupinu B RH - a manžel B Rh +. Pred prvým dieťatkom som 2xpotratila a bola na vyčistenie - ani 1x mi nebola podaná tá špeci injekcia proti vytváraniu protilátok, na 3 x som otehotnela a donosila zdravého syna, má krvnú skupinu ako ja RH -. Po tomto tehotenstve som opäťt potratila (opäť mi nič podané nebolo). Teraz som tehotná, v 9 týždni a bojím sa či bude všetko o.k., pýtala som sa lekárky, že aké problémy by som mohla mať, prípadne dieťatko, ak by došlo k vytváraniu protilátok, tak stále dostávam len vyhýbavé odpovede...
  Ďakujem veľmi pekne za poradenie.
  Radka

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  1. veruumal obsahuje cytostatikum, ktoré može byť v tehotnosti potenciálne nebezpečné. Z kože sa vstrebáva iba málo, ale nikto Vám nespočíta presné riziko, ale myslím si, že ak ste to použila iba 3x tak dávka bola nízka a nebezpečenstvo nehrozí.
  2. doležité je vyšetrenie protilátok, ak by sa Vám začali tvoriť a stúpať, potom hrozí rozpad krviniek plodu a jeho chudokrvnosť, ale závisí na rýchlosti stúpania protilátok.