Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,077 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • clexane

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer pán doktor:-)
  prajem všetko naj v roku 2011,veeeeľa zdravia,úspechov pracovných aj osobných:-))a hlavne veľa energie pri odpovediach v "našej"poradni:-))
  Prosím Vás o informáciu ohľadom trombofylnej diagnózy,ktorá mi bola diagnostikovaná po 2 MA....Pichám si každý deň clexane 0,2ml a chcela by som vedieť,ako sa vysádza pred pôrodom a či je potrebné sledovanie po vysadení do pôrodu?
  Je diagnóza indikáciou na sekciu?...pretože už mám jednu za sebou 2002 KP 36tt,kôli hepatopatii...
  Ak by pôrod nastal spontánne pred termínom a clexane nieje vysadený,hrozí mi nejaké riziko?
  Vopred ďakujem za odpoved,s pozdravom Bibiana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  clexane 0.2 sa pred porodom nevysádza, je to minimálna dávka, určite to nie je indikácia k cisárskemu rezu, skor naopak, je to dovod sa mu vyhnúť.
  Ak ste po sekcii tak sa bude postupovať individuálne, podľa nálezov.

Podobné otázky

 • Hydronefróza a užívanie clexane

  , Autor: pt_mich

  Dobrý deň, už 10 dní užívam injekcie clexane 0,4 ml 1x1 od cievneho lekára. Včera mi bola na urgentnom príjme zistená hydronefróza pravej obličky. Som tehotná v 37.tt. V letaku clexane píše neužívať pri problémoch s obličkami. Pýtala som sa lekárky na urgente, či môžem a vravela, že áno. Dnes som sa urológa na to opýtať zabudla. Môžem ich ďalej užívať? Ďakujem za odpoveď.

 • Clexane v tehotenstve

  , Autor: pt_mich

  Dobrý deň,
  od cievneho lekára mi boli v 35. tt naordinované injekcie Clexane 0,4 ml 1x denne. Aplikovala som si už 2. Po prvej na koži nebolo nič, po druhej mi ostala petechia (pri zatlačení na kožu tam ostáva červený fliačik) o priemere asi 1 cm. Je potrebné to riešiť alebo je to normálna reakcia po vpichu? Miesto vpichu nie je opuchnuté ani bolestivé. A môžem súčasne užívať aj detralex (ten beriem na hemoroidy)? Lekára som oboznámila, že ho užívam ale nevyjadril sa. Ďakujem za odpoveď.

 • Hematóm a nekrvácam

  , Autor: lenkamisko

  Dobrý deň, od začiatku tehotenstva si pichám clexane, som po IVF a brala som amelgén, teraz progestanelle...2 ráno, 3 večer. V 13. týždni mi zistili hematóm o veľkosti 5 cm x 3 cm. Som v 14. týždni a od začiatku tehotenstva som ešte ani raz nekrvácala...čím to môže byť spôsobené prosím Vás? Mám sa pripraviť na najhoršie? Ďakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno, hematom môže byť následok začínajúceho sa potratu. Treba počkať ako sa situácia vyvinie, šanca že plod vydrží sa nedá nejako spočítať.

 • Hematóm

  , Autor: lenkamisko

  Dobrý deň, dnes mi začal 14. týždeň tehotenstva a neviem,či mám oslavovať alebo plakať. V utorok 13.2.2024 som absolvovala USG v Centre pre fetalnu a gynekologickú diagnostiku. Zistili mi hematóm na placente 5 cm x 3 cm. Pichám si od začiatku tehotenstva clexane 0,4, keďže som bola na IVF. Tiež som do 12. týždňa užívala 3 x denne amelgen a teraz beriem progestanelle 2 x ráno a 3 x večer. Prosím ako tieto lieky vplývajú na vzniknutý hematóm. Tiež od začiatku tehotenstva som brala femibion 1, teraz beriem femibion 2. Pomáha toto všetko nejako dieťatku?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  clexane ak je indikovaný tak sa môže v tehotnosti podávať. Gestagény (amelgen a progestanelle) sa považujú za hormony ochraňujúce tehotenstvo, vitamíny tiež neškodia.
  Ak je tam hematom, nedá sa nič robiť, treba počkať či sa plod potratí, alebo prežije, ovplyvni´t sa to nijako nedá.

 • PROBIO-FIX INUM TRIM 3

  , Autor: SimGas

  Dobrý deň p.doktor som v 29tt.tehotenstva a picham si Clexane 0,4ml denne, užívam Magnerot 2x1, Devit 2000 1xdenne, AC.folicum 1xdenne a Tardyferon 1xdenne. Čítala som že je vhodné užívať aj PROBIO-FIX INUM TRIM 3. Je to nutné užívať alebo nemusí sa to. Ake to má výhody užívania? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  uvedený preparát obsahuje probiotické kmene baktérií, čo nie je v tehotnosti na škodu, lebo chránia imunitu v čreve. Existujú práce, ktoré dokazujú, že ak matky v tehotnosti prijímajú živé probiotické baktérie, znižuje sa tým riziko astmy u detí v budúcnosti.
  Ale kvasená kapusta a živé jogurty sú tiež dobrým zdrojom probiotických baktérií, už farmabiznis živíte dostatočne.