Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,154 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • clexane

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer pán doktor:-)
  prajem všetko naj v roku 2011,veeeeľa zdravia,úspechov pracovných aj osobných:-))a hlavne veľa energie pri odpovediach v "našej"poradni:-))
  Prosím Vás o informáciu ohľadom trombofylnej diagnózy,ktorá mi bola diagnostikovaná po 2 MA....Pichám si každý deň clexane 0,2ml a chcela by som vedieť,ako sa vysádza pred pôrodom a či je potrebné sledovanie po vysadení do pôrodu?
  Je diagnóza indikáciou na sekciu?...pretože už mám jednu za sebou 2002 KP 36tt,kôli hepatopatii...
  Ak by pôrod nastal spontánne pred termínom a clexane nieje vysadený,hrozí mi nejaké riziko?
  Vopred ďakujem za odpoved,s pozdravom Bibiana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  clexane 0.2 sa pred porodom nevysádza, je to minimálna dávka, určite to nie je indikácia k cisárskemu rezu, skor naopak, je to dovod sa mu vyhnúť.
  Ak ste po sekcii tak sa bude postupovať individuálne, podľa nálezov.

Podobné otázky

 • PROBIO-FIX INUM TRIM 3

  , Autor: SimGas

  Dobrý deň p.doktor som v 29tt.tehotenstva a picham si Clexane 0,4ml denne, užívam Magnerot 2x1, Devit 2000 1xdenne, AC.folicum 1xdenne a Tardyferon 1xdenne. Čítala som že je vhodné užívať aj PROBIO-FIX INUM TRIM 3. Je to nutné užívať alebo nemusí sa to. Ake to má výhody užívania? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  uvedený preparát obsahuje probiotické kmene baktérií, čo nie je v tehotnosti na škodu, lebo chránia imunitu v čreve. Existujú práce, ktoré dokazujú, že ak matky v tehotnosti prijímajú živé probiotické baktérie, znižuje sa tým riziko astmy u detí v budúcnosti.
  Ale kvasená kapusta a živé jogurty sú tiež dobrým zdrojom probiotických baktérií, už farmabiznis živíte dostatočne.

 • Pinkfertil

  , Autor: Nika31

  Dobrý deň chodíme do centra asistovanej reprodukcie od augusta beriem vitamíny Pinkfertil na doporucenie centra aj počas stimulácie aj po odbere oocytov.Zaciatkom februára mám vklad je vhodné a môžem užívať tieto vitamíny pred vkladom aj po vklade idem v prirodzenom cykle, mám vkladať progesterón, a clexane.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  musel som googliť, čo to Pinkfertil je (názov preparátu je naozaj inovatívny).
  Nikde som podrobné zloženie nenašiel, ale toto je naozaj asi zázračný preparát:
  PinkFertil Plus je unikátny prírodný doplnok stravy určený ženám pre dlhodobé zlepšenie plodnosti, hormonálnej rovnováhy, podporu reprodukčného zdravia, zlepšenie fyzickej a psychickej kondície. Špeciálne vyvinutá zmes extraktov z liečivých rastlín, vitamínov, minerálov, antioxidantov a aminokyselín v najvyššej kvalite. Obsahuje látky s priaznivým účinkom a zameraním na špecifické potreby ženského organizmu. Prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania.

  Hlavné účinky PinkFertil Plus:
  Obsahuje špeciálne vyvinutý komplex extraktov z liečivých rastlín, vitamínov, minerálov, antioxidantov a aminokyselín v najvyššej kvalite a vysokej koncentrácii. Jedinečné vyvážené zloženie zamerané na prirodzené potreby ženského organizmu a podporu reprodukčného zdravia ženy. Unikátna zmes pozitívne ovplyvňuje ovuláciu a menštruačný cyklus. Optimalizuje hormonálnu hladinu po dlhodobom užívaní antikoncepcie. Zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia pôsobením na tvorbu prirodzených hormónov. Vhodná tiež pre ženy plánujúce asistovanú reprodukciu alebo materstvo v zrelom veku. Prispieva k zlepšeniu celkovej psychickej a fyzickej kondície. Podporuje imunitu a ochranu buniek pred oxidatívnym stresom.
  Viac informácií nájdete na www.aliver-nutraceutics.eu alebo www.otehotnenie.sk

  Takže naozaj sa nedá zistiť, o čo sa jedná, ale nemalo by to byť nebezpečné, inak by to nepovolili. Určite je dôležitý progesterón a clexane, o pinkfertile sa radšej poraďte v centre.

 • Krvácanie v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Som v 21. týždni tehotenstva, toto je moje 4. tehotenstvo. Z prvého tehotenstva (r.2005) mám zdravého syna, narodil sa v 38 týždni, zdravý s váhou 2,5 kg. Na konci r. 2008 som mala v 10. týždni zamlknuty potrat, na konci r. 2009 zamlknuty potrat v 12. tyzdni. Nasledne som absolvovala vyšetrenia genegicke, endokrinologicke - všetko v poriadku, infektologické - zistená prekonananá toxoplazmoza, hematologické - zistený syndrom lepivych doštičiek II. stupňa, začala som uživať anopyrin, neskor na začiatku tehotenstva fraxiparyn, ktorý mi bol kvôli alergii zmenený na clexane. Počas tohto 4. tehotenstva som prvy krát zakrvacala v 6. týždni, kedy mi začali aj bolesti podbruška, neskôr sa krvácanie objavilo v 8. týždní a bola som opat hospitalizovaná. Krvácanie po hodine ustalo a ešte týždeň zostalo špinenie a ďalší cca mesiac bol klud. V 14. týždni som opať začala silno krvácať, v nemocnici predpokladali že z placenty, keďze podľa sona zasahoval koniec k vnútornej bránke. Krvácianie ustalo, no o týždeň sa vrátilo v oveľa väčššej intenzite a o ďalší týžďen znova - vždy v noci som sa zobudila cela od krvi, doslova zo mna tiekla čerstvo červená krv a po niekoľkých hodinách aj s takými čiernymi veľkými kusmi niečoho. Po prepustení z nemocnice som doma 3 týždne stále špinila a v 19. týdni začala opäť krvácať, no tento krát krvácianie neustalo a trvá dodnes, niektoré dni akoby som mala silný menzes, potom je to menej a zasa dookola. Od zaciatku tehotenstva mám bolesti. Momentálne mám placentu umiestnený na prednej stene, na spodnej časti zadnej steny mám myom - v 15. tyždni mal 3,5 cm. Podľa sona sa dieta vyvíja dobre, placenta je bez známok predčasného odlučovania. Krvné testy mi robili a ževraj je všetko ok, okrem železa a zvýšených leukocytoch (13,3), ale to je ževraj v teho normálne, takisto mi robili stery z krčka a všetko je v poriadku, krčok sa neskracuje a je uzavretý. Lekári v nemocnici mi povedali, že nevedia, čo sa deje, že krvácianie sa v tehotenstve občas vyskytuje ale nie v takomto rozsahu. Mám nariadený kľudový režim a čakať čo bude.Chcem sa opýtať, či naozaj nie je možné zistiť prečo a odkiaľ krvácam, či by napríklad pôvod krvácania nebolo možné vidieť na 4D ultrazvuku alebo nejakým iným vyšetrením. V nemocnici mi povedali, že mi hrozi infekcia, keďže stale krvacam resp. špinim, da sa tomuto nejako predísť? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  prognóza pri takomto krvácaní je naozaj neistá, a žiaľ nedá sa presne zistiť príčina krvácania, ak by však krvácal plod, už je dávno po potrate. Teoreticky krvácať možete aj kvoli myomu.
  Naozaj sa dá iba čakať, ako to dopadne.

 • Prietoky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som Vás pekne poprosiť o radu.
  Chodím do súkrpmnej ambulancie,čiže za každý úkon platím...vôbec mi to nevadí ,len už 3 týždne chodím na kontrolu prietokov a vždy mám podľa DR. čo robí UZV hraničné hodnoty:-((
  Trochu mám strach či je to naozaj také zlé,alebo sa nemám kôli tomu rozrušovať.
  Som tč 34tg.
  tu sú hodnotyDoppler vyš.FPJ:a.umb.:S/D 3,54 RI:0,72....32tg
  a.umb.:S/D 3,33 RI:0,70....33tg
  a.umb.:S/D3,32 RI:0,70.....34tg
  Pichám si clexane kôli trombofílii,magnézium B6 beriem kôli večernému tvrdnutiu brucha...inak sa cítim v pohode,len ma vystrašili,že môže sa to zhoršovať:-((
  Ďakujem pekne za odpoveď
  Bibiana

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na slovensku sa žiaľ robia prietoky ako skríningové vyšetrenie, pričom sa užitočnosť tohoto skríningu nepotvrdila.
  Vyšetrovanie prietokov má význam vtedy, ak plod zaostáva v raste a má menej plodovej vody, pri normálne rastúcom plode nemá vyšetrenie prietokov zásadný význam, skor vedie k vystrašeniu pacientky.
  Na druhej strane chápem Vášho lekára, že je opatrný, ak by sa čokoľvek stalo (čo sa može samozrejme stať každému z nás), tak sa bude riešiť, že prečo to nesledoval. Inak hodnota prietokov je podľa mňa hraničná, a nie je potreba sa stresovať, ale závisí samozrejme na tom, či plod rastie a prospieva.

 • 2 otázky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň pán doktor, chcela by som sa spýtať:
  1.je normálne, keď som v 20.tt a pribrala som zatiaľ len 2kg? vážim 53kg
  2.može sa užívať naraz Aktiferrin compositum a Clexane?