• Kyret 5+3TT

    Dobry den,dakujem Vam za vsetky odpovede...rozmyslala som nad tym,a nejde mi do hlavy,ako moze mat tolko lekarov uplne rozdielne nazory.Ku kyrete sa uz nechcem vracat,ale napr. to dalsie otehotnenie....moja obvodna gynekologicka mi povedala ze najskor o pol roka.Primar odd. ze 3-6 mes. ale lepsie pol roka,lebo sa to moze zopakovat. Dalsi lekar ze tie tri mesiace.Vy ze od prvej menstruacie. Ja som samozrejme chcela otehotniet co najskor,ale bolo mi povedane ze to je moja zodpovednost,ze sa to moze opakovat ked to urychlim. Len nerozumiem tomu ze by sa vystelka maternica kazdym mesiacom zvacsovala,alebo aky to ma vyznam?Nie su tie 3-6 mes. odovodnene pri potrate vo vyssom stadiu tehotenstva?Dakujem pekne

    Dobrý deň,
    súčasná medicína je rozdelená na dva tábory: prvý tábor je tradicionálny, ctí si skúseností starších kolegov, ktorí nás učili a mali svoje predstavy o medicíne. Druhá skupina sa riadi podľa najnovších publikácii a štúdii, je to tzv. medicína založená na dokaze, riadi sa podľa výsledkov štúdii.
    Oba tábory majú svoje pro aj proti.
    Napríklad klasicky sa učilo, že HCG má stúpnuť za 48 hodín dvojnásobne, aby to bola zdravá gravidita, a zrazu boli publikované štúdie, že aj vzostup o 30% znamená, že tehotnosť prosperuje. Preto ja osobne vždy čakám a určite nezasahujem do gravidity na základe HCG.
    Čo sa týka prestávky po potrate, klasicky sa učilo že je potreba pol roka, potom 3 mesiace a posledná veľká štúdia zo škótska dokázala, že skutočne stačí počkať mesiac. Takže platí, že človek sa celý život učí.