• potrat v 19tt

    Dobry den,

    Rada by som Vas poziadala o Vas nazor..

    V skratke: mam31 rokov, bola som tehotna,v 19tt (16.12.2010) sa zial skoncilo vyvolanym potratom.2 tyzdne predtym som bola hosp.v nemocnici kvoli krvacaniu.asi po tyzdni mi zacala odtekat plodova voda, myslela som si ,ze to uz je koniec, kedze som dovtedy o takomto predcasnom odtekani nepocula..Doktor mi vtedy vysvetlil,ze sa to stava,ze voda sa moze dotvorit, vraj jej tam moze byt az 2 litre(?neviem ci v19tt..)mam vraj lezat a pit vela vody..na 2den bola velka vizita po kt.som bola na "vysetreni" u primara,povedal mi, ze je to zle, ked mi uz odteka plodova voda a ze ked "sa to rozbehne, oni tomu nebudu branit", nasledne to vysetrenie, kt. ktore dost bolelo..na 2.den rano opat bolestive vysetrenie, kde mi na moju otazku co mi robi, doktor odpovedal: "ved vam davam tabletku, ako vcera primar.." ja zhrozena, ze aku tabletku a ked videl ze o nicom neviem, povedal mi, ze je to antibiotikum..bola som v soku z toho, ze mi zacali vyvolavat potrat takymto sposobom..asi do pol hodiny som mala kontrakcie,este som sa ani nestihla spamatat z toho co sa deje a ci je to normalne a ako sa mam branit..ked uz bolo neskoro..pom 2 Prostinoch..
    nerozumiem tomu doteraz,preco mi nic nepovedali a ked som sa optytala, zaklamal mi doktor o antibiotikach.. nemala som ani infekciu v krvi, vysledky som mala normalne, dietatko sa vyvijalo pekne, na poslednom sone malo okolo 200gr a cca20cm..
    chapem rizika spojene s narusenim plod.obalov, aj to krvacanie, nebolo to v poriadku..ale nemala som uz ziadnu sancu? a ked nie, nemala som dat suhlas k vyvolaniu potratu, al.nieco podobne?
    Prosim Vas o vas nazor na taketo pocinanie..
    dakujem Vam velmi pekne za odpoved!
    Ivana

    Dobrý deň,
    odtok plodovej vody takto skoro je veľmi závažný porodnícky stav. Narušenie vaku blan, ktorý chráni plod, znamená veľké riziko infekcie ktorá už ohrozuje nielen plod, ale hlavne Vás a hrozí závažný zápal maternice.
    Preto je potrebné rozhodnúť, či čakať, alebo radšej tehotnosť ukončiť, toto rozhodnutie je veľmi závažné a náročné.
    Ak je pravda čo píšete, tak to je prejavom marazmu slovenskej gynekológie. Pitie vody pri odtoku plodovej vody a potom vyvolanie potratu bez Vášho vedomia mi príde ako veľmi žalostné a je mi z toho smutno. Na druhej strane však medicínsky išlo o správny postup, iba tá komunikácia je naozaj nedostatočná.