Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Protilátky v krvi

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Pán doktor chcem sa opýtať, mám krvnú skupinu AB rh pozitiv, manžel 0 rh neviem. Prvé tehotenstvo bolo v poriadku a teraz pri druhom mi zistili nejaké protilátky. Zobrali mi znova krv aby zistili aké protilátky to sú. Čo to môže znamenať, mohlo by to narušiť plod? Som v 20. týž. tehotenstva.

  ďakujme pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  okrem AB a Rh systému máme v krvi viacero iných systémov, niektoré z nich možu mať vplyv aj na plod, ak sa proti nim tvoria protilátky. Je potrebné vyšetrenie a postup podľa výsledkov.

Podobné otázky

 • Piata choroba v 36 týždni rehotenstva

  , Autor: PetFisch

  Dobrý deň,
  mladšej dcére sa prejavili príznaky piatej choroby ( typická vyrážka a výtok z nosa). Ja s ňou spávam v posteli, čiže vírusu som bola vystavená určite. Netuším či som ochorenie v detstve prekonala alebo nie no aktuálne mám už pár dní slabšiu nádchu a mierne škriabanie v hrdle. Práve som začala 36 týždeň. Viete mi prosím poradiť čo mám robiť? Hrozí nejaké riziko pre bábätko? Ďakujem velmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bolo by vhodné čo najskôr vám vyšetriť protilátky v krvi, či ste ochorenie prekonali. Ak nie, potom sa s odstupom času (14 dní) odoberú znova protilátky, ak sa začne tvoriť IgM, tak ste infikovaná a potom je potrebné sledovať prietoky krvi v mozgu plodu, či nedochádza ku rozpadu jeho krviniek. Ak ste v dosahu Bratislavy, môžete sa objednať ku mne do poradne.

 • Piata choroba v tehotenstve

  , Autor: mum001

  Dobrý deň prajem, boli sme v kontakte so synovcom ktorý mal piatu detskú chorobu, pred 10 dňami mala dcérka príznaky podobné tejto chorobe. Chcem sa opýtať, nakoľko som v 6tt a neviem či som ju v detstve prekonala, či môže táto choroba v tomto štádiu tehotenstva ohroziť plod. Zatiaľ nemám žiadne príznaky. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  áno ak ste chorobu neprekonali (našťastie väčšina dospelých ju prekonala a je chránená), tak hrozí zvýšené riziko potratu ak sa nakazíte. Ale nedá sa s tým nič robiť, maximálne sa dajú vyšetriť protilátky v krvi, či ste chránená.

 • Krvna skupina A+

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor, chcem Vás penke poprosiť o vysvetlenie robili mi
  SKRÍNING ANTIERYTROCYTOVÝCH PROTILÁTOK NA 3 ERYTROCYTOCH
  /SÉRUM/
  ENZÝM 37°C/ 1,3 poz.2negat
  NEPRIAMY AGH TEST 1,3 poz. 2 negat čo to znamená keď ja mám krvnú skupini A RH pozit.
  Manžel ma B RH negatív ale všade čítam že sa robia protilátky len tehotným ženám ktoré majú rh negatív, moje prvé tehotenstvo prebehlo v poriadku mala som 27 rokov, mohli sa pomýliť , veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  protilátky v krvi nemusia byť iba v Rh faktore, takže pozitívne protilátky može mať aj Rh pozitívna žena, určite je potrebné zistiť o aké protilátky ide a či možu ohroziť vývoj plodu.

 • Rhega v 28 tyzdni

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den prajem Pan Doktor,
  citala som na stranke mama a ja, ze v "záujme predchádzania možným rizikám sa dnes preventívne podáva Rh negatívnej matke v 28. týždni tehotenstva prvá dávka injekcie Rhega (anti-D globulín)." Ja som tiez RH - , momentalne som v 22. tyzdni. Zatial u mna neboli zistene ziadne protilatky v krvi. Poradte mi prosim Vas Pan Doktor, ci aj pri 1. tehotenstve treba podat RHega injekciu v 28. tyzdni? Chcela by som sa este opytat ak by bolo babatko po porode tiez RH - , bude treba mi pichnut RHega injekciu, alebo v tom pripade nie?
  Dakujem za Vasu odpoved, zelam pekny den.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na to je pomerne zložité odpovedať. Približne jedna z 10.000 žien Rh negatívnych sa može senzibilizovať aj počas nekomplikovanej gravidity, preto sa v niektorých krajinách doporučuje podávať Rhegu všetkým negatívnym ženám v 28. týždni.
  Ale nie vždy sa to doporučuje, pretože riziko je naozaj minimálne a cena je privisoká. Ak porodíte Rh negatívne die´ta, nie je potrebné podať nič.

 • protilátky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Prosíím veľmi pekne o pomoc, lebo uz 3. den nemozem spavat...Chcela by som vediet, v krvi mi zistili akesi protilátky : enz. P1,P2,P3 pozit P1,P2,P3, bola som odoslana na hematologicke vysetrenie, co su to za protilátky, čo sposobuju, ake je liecba...? Moze mat vplyv na tie protilatky, aj to ze od zaciatku tehu beriem Fraxiparine0,3...som sledovana hematologom pre dg: hyperfibrinogémia, aktivacia vo vnutornom systeme hemostazy, mutácia MTHFR,heterozygotna forma, som stav po Ab v 11.tyzdni gravidity v roku 2008, momentálne som v 16. tyzdni grav.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  protilátky proti krvinkám sú protilátky v krvi matky, ktoré možu reagovať na krvinky plodu (a nemusia) je ich veľké množstvo druhov a pre každé platí iné doporučenie, je potrebné dokladné vyšetrenie a sledovanie podľa toho, či sú pre plod nebezpečné alebo nie.
  S Fraxiparine to nesúvisí, súvisí to s Vašou krvnou skupinou.