• Problém s donosením dieťaťa

    Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Mám 28 rokov a mala som problém donosiť dieťa. V minulosti 2xabort. Prvý krát som potratila v 10 t.t - (odumretie plodu,potom následná kiretáž) lekár mi k tomu povedal, že to sa stáva. Potom som o 7 mesiacov znova otehotnela,všetko sa zdalo v poriatku, ťehotenstvo plynulo ďalej a doktor vravel, že do poradne stačí chodiť raz do mesiaca. Na kontrole v 19 t.t bolo všetko v poriadku USG vyšetrenie v poriadku, vagynálny nález v poriadku. Však pri najbližšej návšteve v 23. t.t. už nič nebolo v poriadku. Vaginálny nález bol už spotrebovaný.vakblan už vraj trčal v pôrodných cestách. hospotalizovali ma okamžete a vraj ak do 24 hodín začne samovolne odtekať plodová voda, už sa tehotenstvo nedá zachrániť, nič už nebudú ani zašívať, to sa začína pôrod, teda /23 t.t je klasifikovaný ešte asi ako potrat)/ tak som aj porodila, teda potratila. Keď som sa aj psychicky dala ako tak dokopy som o 7 mesiacov znova otehotnela. To mi už povedali, že sa jedná o mymoriadne rizikovú graviditu, a že si celé tehotenstvo odležím. Aj tak bolo. aj napriek poctivému ležaniu, sa krčok maternice znova začal predčasne stracovať, a na cervikometriu som chodila pravideľne každý týždeň ako na klavír. Tak výrazne skrátený krčok Zašívali (serkláž) v 20.t.týždni. Celú druhú polovicu tehotenstva som brala magnezium 500, a mala som vyslovene bolesti v podbrušku, pnutie a veľké bolesti, celú druhú polovicu tehotenstva, a stále som iba ležala. Aj napriek tomu som porodila predčasne v 35t.t sekciou, kôli veľmi úzkym panvovým rozmerom. Synček má dnes 2 roky a moja otázka by znela, chceme s partnerom aj druhé dieťa. Na čo by som sa mala v ďalšom tetotenstve pripravť? S čím rátať? Aby mňa ani lekárov nič neprekvapilo. Totiž ja sama som sa narodila taktiež predčasne v 35.t.t a mamine tieť robili serkláž, na aj tak som sa narodila predčasne. Chcem sa pripraviť na to čo by ma čakalo v prípadnej ďalšej gravidite vzhľadom na anamnézu. Neviem vlastne či sa dá tak poctivo ležať s nohami nahor, pri 2 ročnom hyperaktívnom dieťati. Ďakujem za odpoveď. Maťa

    Dobrý deň,
    nikto Vám nezaručí, že táto tehotnosť dopadne dobre, je veľká pravdepodobnosť, že znovu predčasne porodíte, či potratíte, ani serkláž nemusí pomocť. Dokonca hrozí, že porodíte ešte skor.
    Okrem toho máte naozaj pravdu, pri 2 roky starom dieťati, je kľudový režim veľmi ťažké udržať a mala by ste ďalšiu graviditu dokladne zvážiť.