• akcia srdiečka plodu

    Dobrý večer, pán doktor.
    Chcela by som Vás poprosiť o Váš odborný názor. Poslednú menštruáciu som dostala 24.7.2010. Otehotnela som asi v polovici augusta/plánovane/ po porade s endokrinologičkou. Pred dvomi týždňami som išla na vyšetrenie, pre potvrdenie tehotenstva/vyšiel mi test/. Zastupujúci lekár mi vaginálnym sono potvrdil cca 3. týždeň tehotenstva, čo sedelo aj s časom otehotnenia. Veľkosť plodu bol cca 5-6mm. Včera som bola znova na sono a môj lekár mi povedal, že vidí gestačný váčkok ale nevidí akciu srdca, čo by mal v 9 t.t.. Diskutovala som s ním o mojej dĺžke tehotnosti, on to totiž rátal od poslednej menštruácie, čo teda vychádza na 9 t.t., no podľa môjho počítania som teda v 6 t.t.. Ja som si však istá, že tak dlho tehotná nie som. Bojím sa, že akciu srdiečka tam o týždeň neuvidíme. Kde sa teda skrýva pravda?
    Ďakujem za Vašu odpoveď. Príjemný večer.

    Dobrý deň,
    toto je chyba našeho zdravotníctva, že sa montujeme do tehotností v I. trimestry a tým stresujeme ženy. V anglicku sa do 12: týždňa nikto do ničoho nestará, pretože vývoj plodu nevieme nijako ovplyvniť, tu sa ultrzvukuje každý týždeň, sleduje sa rast, a často sa robia zbytočne aj potraty, lebo to vyzerá, že plod už nerastie, pritom je to chyba merania.
    Nič sa nedeje, vyčkajte, hlavne sa nenechajte hospitalizovať, nič to nerieši, uvidíte ako sa to vyvinie, šanca je takto na začiatku cca. 20-40% že potratíte.