Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • trstinová melasa

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, som v ôsmom mesiaci tehotenstva a zistili mi veľmi nízku hladinu železa. Dostala som recept na sorbifer durules, ale prejavujú sa mi vedľajšie účinky ako nevoľnosť a nejako inštinktívne cítim, že to nie je vhodné a teda to do seba pchať nechcem. Rozumiem tomu dobre, že sorbifer durules je železo v anorganickej forme? A v trstinovej melase je železo v organickej forme? Je pravda, že to železo v organickej forme sa vstrebáva lepšie? Môžem v tehotenstve užívať tú trstinovú melasu? Prečo ste vy presvedčený o tom, že vitamínové preparáty sú neúčinné?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vitamínové preparáty sú účinné ale zbytočné, lebo naša stredoeuropska strava je dosť pestrá na to, aby ste z nej získala všetky potrebné látky (samozrejme sú výnimky, kvalitatívne či kvantitatívne poruchy príjmu potravy).
  Neviem aká je koncentrácia prístupného železa v trstinovej melase, ale pokiaľ ste anemická, určite je vhodné užívať železo aj v tabletkách, lebo anémia má isté riziká pre tehotnosť.
  Sorbifer je vhodný preparát.